يک کنکور با چاشني انگيزه و انرژي-(بخش پایانی)

9- ذهنتان را آزاد کنيد
 
نااميدي و استرس مي‌تواند تاثير عميقي روي ما داشته باشد و باعث مي‌شود که ما زماني که تحت فشار هستيم دچار اشتباهاتي شويم که حتی گاهی از اوقات این اشتباهات و خطاها غیر قابل جبران هستند. اگر صبح يا بعد از ظهر شلوغي داشته‌ايد، زماني را به خودتان اختصاص دهيد و بيرون از اتاق مطالعه خود برويد. مي‌توانيد چند قدم پياده روي کنيد يا به آشپزخانه رفته و براي خود يک خوردني تهيه کنيد. انجام اين کار ها باعث مي‌شوند که دوباره تمرکز خود را به دست آوريد.
 
گاهي ممکن است که فکر کنکور و بايدها و نبايدهاي آن، ذهن شما را بسختي مشغول کند. ممکن است که حق با شما باشد و فکر کردن به اينکه چه کاري را بايد انجام دهيد و چه برنامه‌اي براي موفقيت در کنکور داشته باشيد، لازم باشد؛ اما لازم نيست که پيوسته نگران باشيد و براي آنچه که اتفاق نيفتاده است غصه بخوريد. اين کار باعث مي‌شود تا انرژي و توان شما تحليل رفته و کار چنداني از پيش نبريد.
 
index

این نکته کلیدی و مهم را همواره به خاطر داشته باشيد که کنکور، آزموني نيست که صرفاً از شما گرفته مي‌شود؛ بلکه آزموني است که همه در مقايسه با ديگران سنجيده مي‌شوند. اين را مسلّم بدانيد که مباحثي که براي شما مشکل است براي بيشتر داوطلبان ديگر هم مشکل است و بيشتر داوطلبان مجبور هستند که اين مباحث را در شرايط زماني شبيه شما ياد بگيرند؛
 
پس وقتي فکر بدي ذهن شما را آشفته کرد، با خود بگوييد که ديگران هم کم و بيش در شرايطي شبيه شرايط من هستند و فقط تلاش و کوشش هر فرد است که مرا از ديگران متمايز مي‌کند؛ پس به جاي فکر کردن به آنچه که هنوز اتفاق نيفتاده است، بايد با انگيزه و پر انرژي و با توان مثال زدني پيش بروم.
 
10- محل کارتان را تميز نگه داريد
 
يکي از کارهايي که توان و انرژي هر فردي را در زمان مطالعه و درس خواندن مي‌گيرد، اين است که اطراف او به هم ريخته و کثيف باشد. يک ميز کار شلوغ و درهم برهم، به نوبه خود مي‌تواند روي سطوح انگيزه‌تان تاثير منفي بگذارد؛
 
بنابراين، همه تلاش خود را براي مرتب نگه داشتن مکان مطالعه و وسايل دور و برتان انجام دهيد. با اين کار باعث مي‌شويد که وسايل خود را هميشه در دسترس داشته باشيد و آنها راحت پيدا کنيد. همچنين مي‌توانيد باعث بالابردن بهره‌وري در نتيجه کاهش زمان جست و جوي اشياي خود شويد.
 
11با افراد پر انرژي معاشرت کنيد

همه ما در محل کار خود افرادي را مي‌شناسيم که داراي شور و شوق بي پايان هستند و مي‌توانند به همه انرژي مثبت تزريق کنند. زماني که فاقد انگيزه مي‌شويد، پيش آنها رفته و با آنها گپ و گفت کوتاهي داشته باشيد.

بودن در کنار افراد فعال باعث مي‌شود که به طور مداوم، کلمات مثبت و انرژي زا به سمت شما روانه شوند و واقعاً الهام بخش شما باشند؛ در ضمن حتماً از افرادي که پيوسته انرژي منفي به شما منتقل مي‌کنند يا با صحبت‌ها و کارهايشان باعث سلب آرامش و انگيزه شما مي‌شوند، نيز در زمان‌هايي که روي هدفي متمرکز هستيد، دوري کنيد.

 

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده بخش دوم مقاله اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده بخش سوم مقاله اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده بخش چهارم مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.