يک کنکور با چاشني انگيزه و انرژي-(بخش چهارم)

7- برنامه کاري‌تان را به چندين برنامه کوچکتر تبديل کنيد
 
 این نکته کاربردی را همواره به خاطر داشته باشید که هنگامي که هدف بزرگي را در دست داريد، آن را به چند بخش کوچکتر تقسيم کنيد و سپس با تمرکز روي نخستين بخش کار‌، فعاليت خود را آغاز کنيد و وقتي اين بخش تمام شد، بخش بعدي را آغاز کنيد. موفقيت‌هاي کوچکي که در انجام بخش‌هاي نخستين به‌دست مي‌آوريد، انگيزه شما را افزايش مي‌دهد و از تمرکز روي کل کار، که ممکن است سبب دلسردي شما شود، جلوگيري مي‌کند. اگر اين روش را دنبال کنيد خود شما هم از نتيجه‌اي که مي‌گيريد، شگفت‌زده خواهيد شد.
 
در رابطه با کنکور سراسری هم دقیقا همين طور است. براي داوطلبان، فکر کردن به حجم و مقدار دروسي که بايد خوانده شود، باعث سلب اعتماد به نفس يا نگراني مي‌شود؛ اما به خاطر داشته باشيد که قرار نيست همه اين دروس را در يک مدت کوتاه و زمان کم بخوانيد؛ بلکه قرار است که در يک فرصت چند ماهه، اين کار را به اتمام برسانيد. بهترين راهکار براي مطالعه اين حجم از دروس، يک برنامه‌ريزي خوب بلند مدت است. بارها ما در مقالات مختلف درباره لزوم تدوين يک برنامه‌ريزي خوب و اصولی صحبت کرده‌ايم. يکي از مشخصه‌هاي يک برنامه‌ريزي خوب آن است که شما حتماً مطالعه خود را به مطالعه روزانه، هفتگي، ماهيانه تقسيم کنيد. آن گاه خواهيد ديد که چگونه براحتي پيش مي‌رويد؛ در حالي که مشکل چنداني هم در مطالعه و درس خواندن نداريد.
 
figure_building_plan_from_blocks

8- استراحت کنيد

بيشتر داوطلبان عزيز فکر مي‌کنند که آزمون سراسری، يعني صرفاً مطالعه، و در طي اين دوره نبايد هيچ کار ديگري انجام داد؛ اما بايد به خاطر داشت که مطالعه و درس خواندن، اگر استراحتي در کنار آن نباشد، سطح يادگيري را به میزان قابل ملاحظه ای پايين مي‌آورد؛ پس بايد بعد از هر 45 يا 50 دقيقه مطالعه 10 الي 15 دقيقه استراحت کنيد.

اگر از مطالعه يک درس خسته شديد سراغ مطالعه درسي متفاوت برويد و در مکاني به جز مکان استراحت خود مطالعه کنيد. همچنين در محلي با هواي مطبوع و نور کافي درس بخوانيد. هر کدام از ما در بازه‌اي از روز سرحال‌تر هستيم. بعضي‌ها شب زنده‌دار و بعضي‌ها سحرخيز هستند. تمرکز اصلي مطالعه خود را در بازه‌اي قرار دهيد که در آن بازه احساس بهتري داريد. ورزش روزانه و هر عامل ديگري را که بتواند بر روحيه شما اثر مثبت بگذارد، در برنامه خود جاي دهيد.

 

برای مشاهده بخش اول مقاله اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده بخش دوم مقاله اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده بخش سوم مقاله اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.