پاسخ به دو سؤال مهم درباره‌ی درس خواندن

چندی پیش دانش‌آموزی این دو سؤال مهم را درباره‌ی درس خواندن پرسید و من این پاسخ‌ها را به او دادم. اکنون شما هم سؤال‌ها را بخوانید و پاسخ‌های من را هم مطالعه کنید. شما چه جوابی برای این دانش‌آموز دارید؟

1- مي‌خواهم به طور مستمر درس بخوانم، اما وقتي وقفه کوچکي در درس خواندنم ايجاد مي‌شود ديگر نمي‌توانم به روال قبلی‌ام ادامه بدهم چه کار کنم؟

2- وسط درس خواندن خوابم مي‌گيرد و يک مطلب ساده را چند بار مي‌خوانم، اما نمي‌فهمم. چه کار کنم؟

index

پاسخ سوال 1- این یک عادت منفی در ما هست که همیشه صفر و یک هستیم. یعنی یا می‌خواهیم فقط درس بخوانیم یا این‌که اگر مثلا در بین درس خواندن یک وقفه‌ی کوچک افتاد، خسته شدیم یا هر چیز دیگری کلا دیگر حس عقب افتادن از برنامه داریم و فکر می‌کنیم روزمان از بین رفته است.

وقتی هم که این فکر را می‌کنیم به خودمان می‌گوییم که امروز که نشد از فردا دوباره محکم می‌خوانم. و به همین راحتی امروز را از دست می‌دهیم. این موضوع بیش‌تر یک بار روانی است که باعث بی‌خیالی ما نسبت به ادامه دادن می‌شود. دونده‌ای که زمین می‌خورد بلند می‌شود و به راه خودش ادامه می‌دهد.

اگر به "ادامه دادن" فکر کنید در هر جایی و با هر وقفه‌ای باز هم به کار خود و تلاش و کوشش خود ادامه خواهید داد.این نکته مهم را هرگز فراموش نکنید که ما ربات نیستیم بلکه انسان هستیم و نباید صفر و یکی باشیم. می‌توان بعد از هر وقفه به تلاش خود ادامه داد به شرطی که بدانیم هدف رسیدن به خط پایان است.

پاسخ سوال 2- دلیل این‌که وسط درس خوابتان می‌برد چیست؟ آیا شب قبل خوب نخوابیده‌اید؟ آیا از نظر تغذیه دچار مشکل هستید؟ آیا درس‌های حجیم و مباحث سنگین را پست سر هم خوانده‌اید؟‌به جای فکر کردن بدون هدف به اصل موضوع فکر کنید و دلیلش را پیدا کنید و آن را برطرف کنید. اما چند پیشنهاد دارم:

وقتی خسته‌ هستید درس‌های سبک‌تر را بخوانید. مانند دروس عمومی

می‌توانید کارهای کوچک مثل خواندن تاریخ ادبیات، لغات زبان، ادبیات و عربی و … را در برنامه‌ درسی خود قرار دهید.

به سراغ تست‌های ده‌تایی بروید. یک یا دو بسته تست ده‌تایی از درس‌هایی عمومی شما را سر ذوق می‌آورد و خستگی‌تان را برطرف می‌کند.

کمی قدم بزنید و در هوای آزاد راه بروید تا اکسیژن مغزتان تأمین شود و شاداب‌تر شوید.

می‌توانید برای زمان کمی درس خواندن را رها کنید تا آرامشتان تأمین شود و با شادابی به تلاش خود ادامه دهید. البته حواستان باشد که دچار موضوع سؤال 1 نشوید. اگر فکر می‌کنید این رها کردن به مدت مثلا 15 دقیقه برنامه‌تان را مختل می‌کند سعی کنید با کارهای ساده‌تر که در بالا گفتم به تلاش خودتان ادامه دهید.

مفهوم ادامه دادن مفهوم بسیار عمیقی است. با بهترین آرزوها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.