پاسخ به پرسش هایی درباره تکنیک و شیوه مطالعه دروس برای کنکور(1)

1.من در درس عربی با این که در تشریحی فوق‌العاده قوی هستم ولی در تست مشکل دارم، پیشنهاد شما چیست؟
همین که شما پایه‌ی عربی‌تان قوی است، خود عامل مهمی است در پیشرفت تست روش خواندن عربی زدن تست بیش‌تر در این درس است با توجه به این که گزینه‌ها در عربی خیلی شبیه هم هستند تنها راه افزایش درصد در عربی زدن تست بیش‌تر است. پیشنهاد می‌کنیم برای این کار پس از مطالعه‌ی هر مبحث، 2 روز بعد تست‌های همان مبحث را بزنید.

2. من وقتی مطالعه می‌کنم، زود خسته و کسل می‌شوم، برای دور شدن از این حالت چه کار کنم؟
به ازای هر یک ساعت، 15 دقیقه استراحت کنید و در زمان استراحت به کارهایی فکر کنید که شما را با نشاط می‌کند. در ضمن می‌توانید از میوه‌هایی همچون سیب استفاده کنید. خوردن یک لیوان چای یا قهوه نیز خستگی را تا حد بسیار زیادی از شما دور می‌کند.

cofe1


3. در مدرسه نمره‌ی خوبی از درس‌ها می‌گیرم اما تراز بعضی از درس‌هایم پایین است؟
مشکل اساسی این است که مطالب را عمقی نمی‌خوانید سعی کنید هر مقدار که مطالعه می‌کنید عمقی یاد بگیرید. تمرینات بیش‌تری حل کنید و یادگیری‌تان را تثبیت کنید. برای افزایش ترازتان می‌توانید از کتاب‌های تست استفاده کنید. سعی کنید در هر آزمون بین 100 تا 500 تراز پیشرفت داشته باشید.

4. لغات درس زبان انگلیسی را فراموش می‌کنم. برای حل این مشکل چه کار کنم؟
استفاده از فلش کارت زبان و هم‌چنین جعبه لایتنر در یادگیری لغات زبان و عدم فراموشی آن خیلی مؤثر است از این روش می‌توانید در اوقات پِرت خودتان مانند مترو، اتوبوس و… نهایت بهره را ببرید. سعی کنید لغات را زیاد مرور کنید.

5. فارغ‌التحصیلان دو یا سه سال گذشته از تغییرات کتاب درسی در چند سال اخیر احساس نگرانی می‌کنند؟
برای رفع نگرانی در این مورد در مرحله‌ی اول کتاب‌های درسی خود را با کتاب‌های چاپ جدید مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که حدود 70 تا 80 درصد مطالب فقط ترتیب‌شان در کتاب‌ها عوض شده یعنی مطالبی را که در سال اول خواندید شاید به سال دوم منتقل شده باشد. در مرحله‌ی بعدی سعی کنید به تدریج مطالب اضافه شده به کتاب‌های جدید را یاد بگیرید.

6. وقتی درس می‌خوانم ذهنم یک دفعه مشغول شده و حدود نیم ساعت از وقتم گرفته می‌شود؟ چه کار کنم؟
برای جلوگیری از پرش ذهن کنار دستتان یک ورق بگذارید و فکر آمده به ذهن خود را در ورق نوشته و به خود بگویید که بعداً به آن فکر خواهم کرد. در این صورت وقت شما هدر نمی‌رود. و سعی کنید حتماً در یک برگه A4 نکات و فرمول‌های مهم را بنویسید تا ذهنتان درگیر مسائل دیگر نشود.

7. درسی که می‌خوانم خیلی زود یادم می‌رود؟
اولاً سعی کنید دروس را عمیق بخوانید و در حافظه بلندمدت خود آن را تثبیت کنید و برای این که مطالب از یادتان نرود تکرار و مرور با فواصل معین و استفاده از اصل تداعی معانی روش مناسبی خواهد بود.

8. در حفظیات دچار مشکل هستم. چه کار کنم؟
ابتدا میزان انگیزه و علاقه خود را در مورد دروس حفظی افزایش دهید از روش‌های یادداشت‌برداری، خلاصه‌نویسی، سؤال‌نویسی مرور و تکرار استفاده کنید و سعی کنید بین مطالب ارتباطی منطقی به وجود آورید تا با یادآوری مطالب مرور انجام شود.

9. حجم فرمول‌ها زیاد است نمی‌توانم به خاطر بسپارم؟
فرمول‌های درس‌های اختصاصی باید به صورت گام به گام فهمیده و به حافظه سپرده شود. برای مثال مثلثات یک سری از فرمول‌های پایه هستند که مابقی فرمول‌ها از آن‌ها نتیجه می‌شوند و برای به خاطرسپاری آن‌ها ابتدا باید روند منطقی یافتن فرمول‌ها را بدانیم و سپس آن‌ها را به خاطر بسپاریم.

10. برای رشد ساعات مطالعه چه پیشنهادی دارید؟
مهم‌ترین چیز این است که به طور پیوسته دفتر برنامه‌ریزی را پر کنید. چون کسی که از هفته اول شروع به پر کردن دفتر کند به طور خودکار ساعات مطالعه‌اش افزایش می‌یابد. به عبارتی دیگر ساعات مطالعه‌ی خود را از کم به زیاد به طور ماهانه تدریجاً اضافه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.