پايان بد، شروع خوب(بخش اول)

اين روزها، داوطلباني که کنکور داده‌اند منتظر اعلام نتيجه اوليه اين آزمون هستند و بيشتر آنان براي ديدن رتبه و نتيجه تلاش خود لحظه شماري مي‌کنند و منتظرند تا ببينند که چقدر حدس آنها در مورد کنکوري که داده‌اند و نتيجه‌اي که خواهند گرفت با واقعيت مطابقت مي‌کند. در اين ميان، داوطلباني نيز هستند که آزمون سراسري را آنطوری که انتظار داشته اند بخوبي نگذرانده و رغبت چنداني براي اعلام نتايج و ديدن رتبه خود ندارند. ممکن است اين تصور که کنکور و رتبه بد آنها در اين آزمون اجازه نخواهد داد تا در رشته و دانشگاه خوبي قبول شوند، باعث دلسردي و حتي نااميدي اين دسته از داوطلبان عزيز شده باشد.
 
در بين اين داوطلبان، کساني نيز هستند که مجبورند در صورت قبول نشدن در دانشگاه، به خدمت مقدس سربازي بروند و مي‌ترسند که بعد از اتمام دوران خدمت وظيفه عمومي، ديگر حوصله درس خواندن و شرکت در آزمون سراسري و دانشگاه رفتن را نداشته باشند؛ پس قبولي  در دانشگاه، برايشان واجب است. گروهي که از کنکور خود راضي نيستند و فکر مي‌کنند نتيجه خوبي از آزمون سال 1394 کسب نخواهند کرد، معمولاً به دو دسته تقسيم مي‌شوند:
 
افرادي که داوطلبان زرنگ يا متوسط به بالا بوده و از ابتداي مطالعه براي قبولي در کنکور سراسری، رشته يا شهرهاي خاصي را مد‌نظر داشته‌اند. اين گروه از داوطلبان عزيز، با وجود تلاش و کوششي که کرده‌اند، به دلايل متفاوتي، آزمون سراسري را بخوبي سپري نکرده و در حال حاضر تصميم دارند تا بار ديگر در کنکور شرکت کنند.
 
به دليل اينکه اين عزيزان در شرايط تحصيلي خوبي به سر مي‌برند و هدف خاصي از شرکت در آزمون سراسري دارند، در صورت وجود وقت و شرايط ديگر مي‌توانند يک بار ديگر در اين آزمون شرکت کنند. طبيعي است که تجربه‌هاي گرانبها و آمادگي که از قبل دارند، مي‌تواند به طور مؤثري بر کنکور آينده آنها تاثير مثبت بگذارد؛ به علاوه اينکه يک سال پشت کنکور ماندن براي يک هدف عالي و مورد دلخواه هم چندان همراه با زحمت و سختي نيست. با اين همه، باز هم از نتيجه کنکور نااميد نشويد و منتظر اعلام نتايج اوليه بمانيد. همان گونه که بارها اشاره کرده‌ايم، رتبه هر داوطلب با توجه به نتيجه کار همه داوطلبان سنجيده مي‌شود و ممکن است که بيشتر داوطلبان نيز درس يا درس‌هايي را که شما خوب امتحان نداده‌ايد، خراب کرده يا در آن درس به صورت عالي تست نزده باشند.
 
images

 
يکي از کارهايي که شما عزيزان تا اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري مي‌توانيد انجام دهيد اين است که در کنار استراحت و برنامه‌ريزي براي کنکور سال آينده، درباره انتخاب رشته هم به طور کامل تحقيق کنيد؛ درباره رشته‌هاي جديد که آينده شغلي و بازار خوبي خواهند داشت؛ درباره دانشگاه‌هايي که رشته‌هاي شما را دارند يا ممکن است که اين رشته‌ها را اضافه کنند و درباره اينکه: آيا رشته‌هاي مشابه رشته شما وجود دارد؟ اين رشته‌ها کدام ها هستند؟ بازار کار و آينده آنها چگونه است؟ آيا مي‌توانيد رشته‌هاي نزديک به رشته دلخواه خود مايل را که با رتبه شما مطابقت کند، انتخاب نماييد يا اينکه فقط به ادامه تحصيل در رشته مورد علاقه خود مايل بوده و حاضر هستيد تا يک سال ديگر صبر کرده و کنکور دهيد؟
 
پاسخ به هر يک از اين سؤال‌ها مي‌تواند موضع روشني را پيشِ روي شما قرار دهد و شرايط شما را بهتر نمايان کرده و شما را بهتر در راه رسيدن به هدف، پشت کنکور ماندن يا انتخاب رشته راهنمايي کند؛ پس درنگ نکنيد و به جاي ناراحتي، نيم نگاهي هم مسايلي که ما به شما پيشنهاد داده‌ايم، داشته باشيد. با چند نفر، مانند اعضاي خانواده، معلمانتان یا مشاوران آگاه مشورت کنيد و بهترين تصميم را بگيريد. يادتان باشد هر تصميمي که گرفتيد، در راستاي موفقيت و کاميابي شماست؛ پس شک نکيد و با توکل به خداوند، اميدوارانه قدم در راه بگذاريد.
 
ممکن است که يک کنکور و نتيجه بد آن، باعث شود تا داوطلب عزيزي که چنين شرايطي دارد کار را تمام شده بداند يا به طور کلي از ادامه تحصيل در دانشگاه قطع اميد کرده يا اينکه خود را براي درس خواندن و مطالعه تا آزمون سراسري سال آينده آماده نمايد. اين نگراني براي بيشتر اين دسته از داوطلبان وجود دارد و آن اين است که با توجه به رتبه بدي که آورده‌اند، امکان انتخاب رشته دلخواه خود را نداشته و در يک رشته دانشگاهي بدون  آنکه داوطلب به آن رشته علاقه‌مند باشد قبول شوند يا فارغ التحصيل در يک رشته بدون آينده کاري و نياز جامعه باشند.
 
همين مسايل باعث مي‌شود تا عده‌اي از اين داوطلبان، چنان نااميد و سرخورده شوند که پس از اعلام نتايج اوليه، حتي به سراغ رتبه خود نرفته يا به کلي از انتخاب رشته صرف نظر کنند. شما داوطلب عزيزي که در اين شرايط هستيد بايد بدانيد که مي‌توانيم با آنکه رتبه بدي آورده‌ايم انتخاب رشته خوبي داشته باشيم و قبولي ما با آن رتبه، موجب تعجب ديگران شود. بله، تعجب نکنيد؛ راهکارهايي وجود دارد که يک پايان بد کنکوري شما به يک شروع خوب دانشگاهي ختم شود؛ پس براي اينکه شما هم جزو آن دسته از داوطلباني باشيد که در سال تحصيلي جاري وارد دانشگاه شده و فصل جديدي از زندگي خود را آغاز کنيد به نکاتی که در بخش های بعدی از این سلسله از مقالات به آنها اشاره خواهیم کرد، با دقت توجه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.