پايان بد، شروع خوب(بخش سوم)

پ- به مسايل مربوط به انتخاب رشته داوطلبان دقت کنيد
 
بعد از اينکه به اين نتيجه رسيديد که حتماً مي‌خواهيد وارد دانشگاه شده و ادامه تحصيل دهيد، به مسايل مربوط به رشته‌هاي گروه امتحاني خود و دانشگاه‌هايي که اين رشته ها را دارند، با دقت هرچه تمامتر توجه کنيد. بايد این موضوع را بدانيد که در هر گروه آزمايشي، بعضي از رشته‌ها، مطلوب و مورد انتخاب بسياري از رتبه‌هاي برتر هستند و برخي از دانشگاه‌ها نيز به دليل رتبه علمي و امکاناتي که دارند، مورد انتخاب بسياري از داوطلبان قرار مي‌گيرند؛ پس با وجود تمايل و علاقه‌مندي به اين رشته‌ها و دانشگاه‌ها بايد از انتخاب آنها صرف نظر کنيد. البته مي‌توانيد در فرم انتخاب رشته‌اي که سازمان سنجش آموزش کشور در اختيار شما مي‌گذارد، ده انتخاب اول خود را به رشته‌هاي خوب و دانشگاه‌هاي رتبه يک اختصاص دهيد، يعني به عبارت ساده تر، انتخاب خوش بينانه داشته باشيد.
 
انتخاب يازدهم به بعد شما مي‌بايست شامل رشته‌هايي باشد که با توجه به رتبه و وضعيت خود در گروه آزمايشي خود، مي‌توانيد به قبولي در اين رشته ها اميدوار باشيد؛ پس بايد به گونه‌اي واقعي و عقلايي انتخاب رشته کنيد. به اين نکته توجه کنيد که در حال حاضر در بعضي از رشته‌ها و دانشگاه‌ها، تعداد داوطلبان به حد نصاب نمي‌رسد؛ يعني شما نبايد نگران پذيرفته نشدن باشيد؛ با اين همه، نکته مهم اين است که از شرايط نامطلوب خود، يک وضعيت مطلوب و خوب بسازيد.
index

ت- دانشگاه محورها توجه کنند
 
برخي از داوطلبان کنکور دوست دارند که در هر شرايطي در دانشگاهي خاص ادامه تحصيل دهند. گرچه داوطلباني که رتبه‌هاي خوبي کسب نکرده‌اند، نبايد به موضوع دانشگاه محوري در انتخاب رشته توجه کنند، اما با اين همه، اگر بنا به دلايل خاصي مانند تحصيل در دانشگاه محل سکونت خود يا … به دنبال قبولي در دانشگاهي خاص هستيد بايد به مسايلي نيز توجه کنيد. هم اکنون با توجه به آيين‌نامه‌هاي بومي گزيني و شرايط و محدوديت‌هاي خوابگاهي بسياري از دانشگاه‌ها، داوطلبان در انتخاب رشته ترجيح مي‌دهند که در دانشگاه‌هاي معتبر در شهر محل سکونتشان ادامه تحصيل دهند.
 
از طرفي، پراکندگي واحد هاي دانشگاهي نسبت به جمعيت شهرها و استان‌ها يکسان نيست؛ به طوري­که تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي در بعضي از استان ها با توجه به جمعيت سکنه و تقاضاي داوطلبان، بالاتر است، و بر عکس در بعضي از استان‌ها، تقاضا بيشتر از تعداد دانشگاه‌هاست؛ پس در مورد اين موضوعات بخوبي تحقيق کنيد و ببينيد که در سال‌هاي قبل، وضعيت دانشگاه‌هاي مورد نظر شما يا رشته‌هايي بومي آنها چگونه بوده است و در کدام رشته‌ها در آن دانشگاه‌ها، دانشجويان به حد نصاب نرسيده‌اند و از آن ميان، کدام رشته ها مورد نظر شما بوده و بازار کاري مناسب‌تري دارند.

درباره رشته ها و دانشگاه‌هاي ساير استان‌ها هم در همين رابطه تحقيق کنيد و ببينيد که در کدام يک از مراکز آموزش عالي و در کدام رشته‌هاي اين مراکز، صندلي‌ها خالي مانده است. در مورد رشته‌هاي جديد که دانشگاه‌ها هر سال به رشته‌هاي خود اضافه مي‌کنند نيز اطلاعاتي به دست آوريد. گاهي اين رشته‌ها بخوبي مي‌توانند شما را در رسيدن به هدفتان کمک کنند؛ زيرا شانس قبولي شما در يک رشته تحصيلي به تعداد داوطلبان متقاضي آن رشته بستگي دارد که در رتبه‌هاي بالاتري نسبت به شما قرار گرفته و آن رشته را انتخاب مي‌کنند؛ مثلاً اگر داوطلبان از وجود رشته دانشگاه‌هاي جديد در دانشگاه‌ها بي‌خبر باشند، آن رشته و دانشگاه‌ها از رتبه‌هاي پايين‌تري دانشجو پذيرش خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.