پايان بد، شروع خوب(بخش پایانی)

ث- تحصيل در رشته مورد نظر با کمي تغيير
 
اگر به رشته‌اي خاص علاقه داريد و فکر مي‌کنيد که نمي‌توانيد با توجه به رتبه‌اي که به دست آورده‌ايد، آن رشته را انتخاب کنيد، بدانيد که اگر کمي خوش شانس باشيد و قدري هم درست و سنجيده انتخاب رشته کنيد حتماً مي‌توانيد به هدف خود نايل شويد. يکي از کارهايي که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که در دفترچه انتخاب رشته، دنبال کارداني‌هاي رشته مورد نظرتان باشيد.
 
مثلاً رشته‌هايي مثل برق، مکانيک و نظاير آن در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني از جمله اين رشته‌ها هستند. اين رشته‌ها از طرفي، رشته‌هاي خيلي خوب اين گروه محسوب مي‌شوند که براي قبولي در دوره کارشناسي آن بايد رتبه خوبي داشت و از طرف ديگر، بسياري از دانشگاه‌ها نيز در مقطع کارداني آن رشته‌ها دانشجو مي‌پذيرند. شما مي‌توانيد در دوره‌هاي کارداني اين رشته‌ها قبول شده و پس از فراغت از تحصيل، مجدداً در کنکور کارداني به کارشناسي شرکت کنيد و در آن رشته‌ها ادامه تحصيل دهيد. اين کنکور در مقايسه با آزمون سراسري از داوطلبان کمتري برخوردار است و شانس قبولي شما هم در آن، بالاست.
 
images

پيشنهاد ديگر ما براي داوطلباني که رتبه دلخواه خود را ندارند و به رشته‌هاي خاصي علاقه‌مندند اين است که در رشته‌هايي که داراي گرايش‌هاي متعددي هستند بعضي از گرايش‌ها کمتر طرفدار دارند، اما براي ادامه تحصيل در کارشناسي‌ارشد، به دليل اينکه مواد و ضرايب امتحاني بسياري از گرايش‌هاي اين رشته‌ها با هم برابر است، شما نيز براحتي مي‌توانيد در يک گرايش خوب از اين رشته‌ها ادامه تحصيل دهيد؛ پس براي رسيدن به اين هدف و قبولي در کنکور در يک رشته خوب، در گام اول شما مي‌توانيد رشته‌اي را انتخاب کنيد که گرايش يا برخي از گرايش‌هاي آن کمتر طرفدار دارد و سپس در مقطع کارشناسي‌ارشد در گرايش‌هاي پر طرفدار اين رشته ادامه تحصيل دهيد.
 
ج- شما هم شرط بگذاريد
 
شيوه‌ها و راهکارهاي يک انتخاب رشته خوب براي عزيزاني که رتبه‌هاي  غيردلخواه خود را در آزمون سراسري سال 1394 کسب خواهند کرد، گفته شد. با توجه به مواردي که در بالا اشاره شد، شما داوطلب عزيزي که اين شرايط را داريد نيز مي‌توانيد شرط و شروطي را براي انتخاب رشته خود قايل شويد.
 
بله، درست متوجه شديد، شما هم مي‌‌توانيد با توجه به علاقه‌مندي‌هاي خود و بازار کار رشته‌هاي مختلف و مهارت‌هايتان در رشته‌هايي که مي‌توانيد در آنها ادامه تحصيل دهيد، دست به انتخاب بزنيد؛ منتهي نکته ای که بایستی به آن توجه داشته باشید این است که انتخاب‌هاي شما نسبت به داوطلبان با رتبه‌هاي خوب محدودتر است، اما کاملاً بسته نيست؛ پس اين گوي و اين ميدان، با چشم باز، و تحقيق و تفکر کافي و با اميد به آينده، دست به انتخاب بزنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.