پدر و مادرها! شما هم کنکوري هستيد!(بخش اول)

يکي از مسايلي که در مطالعه و آمادگي داوطلبان آزمون سراسری نقش بسیار کلیدی و مهمي را بر عهده دارد همکاري و همراهي والدين با اين عزيزان براي فراهم کردن شرايط زندگي در دوران آمادگی برای کنکور است؛
 
به گونه‌اي که دانش‌آموز، فرصت کافي براي درس خواندن،مطالعه و استراحت داشته باشد. همچنين فراهم کردن محيطي امن همراه با آرامش و ساير امکانات در حد توان براي فرزندان، از ديگر مواردي است که والدين مي‌توانند در ايجاد آن نقش حیاتی داشته باشند.
 
والدين بايد در مواقع بحراني و سخت با فرزند کنکوري‌شان همدلي نمايند و فضاي مناسبي را ايجاد کنند تا آنان بتوانند خود را در آن فضا قرار داده و توانمندي‌هايشان را بخوبی اثبات کنند. مهم‌ترين کاري که والدين در این زمینه مي‌توانند انجام دهند همراه بودن است، و اين همراه بودن مي‌تواند شامل موارد مختلفي شود که بسته به خواست داوطلبان و توان و امکانات والدين، متفاوت است. از مهم‌ترين کارهايي که شما والدين عزيز در راستاي همدلي با فرزندان کنکوري‌تان مي‌توانيد انجام دهيد، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
 
images
 

 
1-    با فرزندانتان دوست باشيد
آيا تا به حال به اين موضوع دقت کرده‌ايد که فرزندان هر خانواده‌اي، دوستاني دارند که سعي مي‌کنند حرف‌هاي خود را با آنها در ميان بگذارند، با آنها درد دل کنند و براي حل مشکلاتشان از آنها کمک بخواهند؟
 
اين موضوع بيشتر به آن دليل است که يا آنها والدين را براي طرح مشکلاتشان به اندازه دوستانشان قابل اعتماد نمي‌دانند و يا احساس مي‌کنند که روابط آنها با والدينشان به گونه‌اي نيست که بتوانند راحت، مشکلشان را با آنها در ميان بگذارند و تصور مي‌کنند که در صورت طرح چنين مشکلاتي براي والدين، آنها عکس‌العمل خوبي نشان نمي‌دهند يا به خاطر بروز مشکلات، بچه‌ها را سرزنش مي‌کنند.
 
چنين شرايطي درباره کنکور هم صادق است. ممکن است که فرزند کنکوري شما در برنامه‌ريزي، نحوه مطالعه، ميزان مطالعه، نتيجه‌گيري از ميزان تلاش خود و … دچار مشکل شده باشد. در چنين شرايطي او به دنبال فردي است که براي حل مشکل يا تسکين خود از او کمک بگيرد، و معمولاً اگر فضا و کانون خانواده براي طرح مشکلش مناسب نباشد يا او اين فضا را مناسب نبيند از دوستانش کمک مي‌خواهد. گرچه اين افراد گاهي مي‌توانند راهنمايي‌هاي خوبي نيز داشته باشند، اما گاهي نيز ممکن است که فرزند شما نتواند نتيجه خوبي از اين دوستي و راهنمايي بگيرد.
 
ايجاد روابط دوستانه در ميان والدين و فرزندان، يکي از مهم‌ترين مسايل تربيتي است. درباره کنکوري‌ها اين روابط به خاطر شرايط خاصي که آنها در آن به سر مي‌برند، مهم‌تر است؛ پس سعي کنيد براي اينکه فرزند شما از نتيجه تلاش خود در اين دوره، نتيجه خوبي بگيرد، حتماً روابط خوب و دوستانه‌اي را با او در پيش بگيريد و به وي نشان دهيد که دوستش داريد و رفتاري با او داشته باشيد که به وي القا کند که مانند يک دوست، و نه از موضع برتر و به عنوان بزرگ خانواده، خواهان پيشرفت او هستيد.
 
از نصيحت کردن پي در پي بپرهيزيد و اجازه دهيد تا او در کنار شما احساس آرامش کند. حتي اگر تخصصي درباره مشکل وي نداريد به او نشان دهيد که مانند يک دوست خوب و واقعي در کنار وي هستيد و حمايتش مي‌کنيد تا مشکلش برطرف شود. افرادي که بيشتر مورد محبت و تکريم واقع مي‌شوند، اميد بيشتري خواهند داشت؛ پس با ابراز عشق و محبت خود، اميد به موفقيت را در او تقويت کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.