پدر و مادرها! شما هم کنکوري هستيد!(بخش دوم)

يکي از مسايلي که در مطالعه و آمادگي داوطلبان آزمون سراسری نقش بسیار کلیدی و مهمي را بر عهده دارد همکاري و همراهي والدين با اين عزيزان براي فراهم کردن شرايط زندگي در دوران آمادگی برای کنکور است؛
 
2-   محيط مناسبي را براي مطالعه فرزندانتان فراهم کنيد
بسياري از والدين تصور مي‌کنند که در مدت آمادگي براي کنکور، اين فقط فرزند کنکوري آنها است که بايد تلاش کند و به نتيجه برسد و آنها نقشي در رسيدن فرزندشان به اين هدف ندارند؛ در صورتي که در طول آمادگي براي کنکور، والدين هم بايد به نوعي کنکور را تجربه کنند.
 
يکي از مهم‌ترين وظايف خانواده ها در اين مدت، آن است که محيط خانه را براي فرزند کنکوري خود به گونه اي آماده کنند که او بتواند براحتي درس بخواند و از نظر سر و صدا، رفت و آمد مهمانان، مکالمه هاي تلفني و … مشکلي نداشته باشد. براي اين منظور، شما والدين عزيز مي‌توانيد از ساير اعضاي خانواده نيز کمک بگيريد و فضاي شاد و مهربانانه‌اي را در خانه فراهم کنيد. اگر فرزند شما شاهد رابطه‌‌ گرم و محبت‌آميز افراد خانواده باشد، تمرکز و آرامش بيشتري خواهد داشت و بهتر درس مي‌خواند. از طرح مسايل اختلاف‌ برانگيز و درگيري‌هاي لفظي و رفتاري با اعضاي خانواده، جداً خودداري کنيد و مسايل و مشکلات خانوادگي، اقتصادي و اجتماعي را در ايام کنکور، وارد فضاي خانواده نکنيد؛ چون آرامش و تمرکز فرزندتان را از بين مي‌برد.
 
url
 
 
در زماني که فرزند شما مشغول مطالعه و درس خواندن است، سر و صدا و برنامه‌هاي تلويزيوني را به حداقل مقدار ممکن برسانيد و به نزديکان و دوستان خود به روشني و راحتي و بدون هیچگونه تعارف گوييد که به دليل کنکوري بودن فرزندتان، پذيرايي و ديد و بازديدهايتان را به حداقل رسانده‌ايد. ضمناً سعی کنید مکالمه‌هاي تلفني خود را محدود به زمان‌هايي بکنيد که فرزند شما در خانه نيست و برنامه‌هاي تفريحي‌تان را، حتي اگر فرزند کنکوري‌تان اصرار دارد که مي‌توانيد به اين برنامه بپردازيد، به زماني موکول کنيد که او نيز بتواند در آن شرکت کند و کمي از تنش و استرس کنکور بکاهد.
 
نکته بسیار مهم ديگري که شما والدين عزيز بايد حتماً به آن توجه ویژه ای داشته باشيد اين است که به تغذيه فرزند کنکوري خود، بيش از گذشته اهميت دهيد. منظور ما از اين سخن، اين نيست که غذاهاي گران و پر هزينه‌اي را براي وي فراهم کنيد؛ بلکه غرضمان آن است که در تغذيه روزانه او حتماً مواردي را بگنجانيد که در يادگيري بهتر وي و کاهش استرس و اضطرابش کمک مي‌کند؛ البته گاهي نيز با مهيا نمودن غذاهاي مورد علاقه وي نشان دهيد که براي او و زحمتي که مي‌کشد، ارزش قايل هستيد.
 
موفقيت در کنکور را يک موفقيت خانوادگي تلقي کنيد و براي موفقيت عضو کنکوري خانواده از هيچ راهکاري دريغ نکنيد و همه امکانات را براي حصول به موفقيت وي به کار بگيريد. اگر شما سعي کنيد که محيط منزل را براي آمادگي فرزند کنکوري‌تان بخوبي مهيا کنيد، او نيز لطف شما را خواهد ديد و بدون شک تلاش بيشتري برای موفقیت در کنکور خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.