پذیرش بدون کنکور در ۹۰ درصد دانشگاه‌های غیردولتی

علی زرافشان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به اعلام نتایج آزمون سراسری سال ۹۳ در روز‌های اخیر افزود: در راستای اجرای قانون حذف کنکور هم اکنون پذیرش ۹۰ درصد از دانشگاه‌های آزاد، غیردولتی و پیام نور بدون کنکور انجام می‌شود و از این طریق دانشجویان بیشتری در دانشگاههای کشور پذیرفته خواهند شد.

به گفته وی در راستای اجرای قانون حذف کنکور امسال برای نخستین بار در ۱۵ رشته فنی و حرفه‌ای و کار و دانش نیز بدون کنکور پذیرش دانشجو انجام می‌شود. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه رشته «ماشین آلات کشاورزی» یکی از عناوین رشته‌های یادشده است، افزود: دیگر رشته‌ها در دفترچه شماره دو سازمان سنجش ویژه داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته اعلام شده است.

وی در ادامه صحبتهایش با اشاره به اینکه آموزش عالی باید براساس ماده ۲۳ قانون آموزش فنی و حرفه‌ای در برنامه پنجم توسعه زمینه تحصیل پنج ساله را فراهم کند، تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش تلاش می‌کند در راستای اجرای قانون حذف کنکور از سال تحصیلی آینده علاوه بر ۱۵ رشته‌ای که اکنون پذیرش دانشجو در آن بدون کنکور انجام می‌شود تعداد رشته‌های بدون کنکور در این زمینه را توسعه دهد.

زرافشان درخصوص رشته‌های جدید برای سال آینده گفت: قرار است امکان پذیرش بدون کنکور دانشجویان در رشته‌هایی فراهم شود که در دروس آن‌ها امکان برگزاری امتحانات استاندارد مهیا نباشد.

پذیرش براساس سوابق تحصیلی از سال ۹۵

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پایان با بیان اینکه هم اکنون سوابق تحصیلی دانش آموزان با تاثیر مستقیم ۲۵ درصدی در رتبه کنکور آنان اعمال می‌شود، افزود: میزان تاثیر سوابق تحصیلی هر ساله افزایش خواهد یافت و در ‌‌نهایت از سال ۹۵ پذیرش دانشجویان در ۸۰ درصد از دانشگاه‌ها از روش اعمال تاثیر ۱۰۰ درصدی سوابق تحصیلی آنان صورت می‌گیرد.

index

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.