پس از کنکور، زندگی همچنان ادامه دارد…

سلام و هزاران خدا قوت به شما داوطلبان عزیز که بعد از ماه‌ها تلاش و مطالعه توانستید در یک رقابت بزرگ علمی به نام کنکور شرکت کنید و بالاخره این بخش از برنامه زندگی‌تان را هم به پایان برسانید. شاید این ضرب‌المثل معروف را شنیده باشید: «کار را که کرد؟ آنکه تمام کرد». بله الان مهم‌ترین موضوع این است که به شما به عنوان یک داوطلب کنکور، که به خاطر آن، برایش برنامه‌ریزی کردید، اولویت قایل شدید، از تفریح و بسیاری از برنامه‌های مورد علاقه‌تان گذشتید، استراحتتان را کم کردید، مطالعه زیادی کردید و …. و اکنون «کاری کردید کارستان»، بگوییم: «خدا قوت داوطلب عزیز! خسته نباشی».
 
     قبل از اینکه به ادامه بحث بپردازیم، از شما داوطلب عزیزی که این مطالب را می‌خوانید، خواهش می‌کنیم ساعاتی بدون فکر کردن به آزمونی که در آن شرکت کرده‌‌اید، با ما همراه شوید و برای خواندن این مقاله وقت بگذارید. در واقع، ذهن خود را از کنکور و نتیجه آن خالی کنید و در لحظه زندگی کنید و خوش باشید و سپس تصمیم بگیرید که برای روزهای آینده چه کاری را انجام دهید. معمولاً، داوطلبان بعد از کنکور به سه دسته تقسیم می‌شوند:
 
۱-    یک دسته، آنهایی هستند که پس از یک مطالعه حساب شده و با برنامه‌ریزی و تلاش فراوان در این آزمون به خوبی حضور یافته و از حاصل کار خود، بسیار راضی هستند و وقتی با آنها درباره کنکور صحبت می‌کنیم، اظهار امیدواری می‌کنند و نسبت به آینده، بسیار خوش بین هستند.
 
۲-    گروه دوم، کسانی هستند که در مقابل این عده قرار دارند و به هر دلیل، آزمون سراسری برایشان موفقت‌آمیز نبوده و از آزمونی که پشت سر گذرانده‌اند، راضی نیستند.
 
۳-    برخی دیگر هم، نه اظهارنظر صریحی دارند و نه قطعاً می‌دانند که آزمون سراسری را چگونه برگزار کرده‌اند. در واقع ممکن است در بین شما عزیزان، کسانی باشند که با انتشار کلید سؤالات متوجه شوند که کنکور را خوب پشت سر گذاشته‌اند و یا افرادی نیز باشند که از نتیجه خود ناراضی باشند؛ البته ممکن است داوطلبانی نیز وجود داشته باشند که امتحان خود را به صورت متوسط داده باشند و اکنون منتظر نتیجه آن هستند.
 
    با توجه به دسته‌بندی‌هایی که به آن اشاره شد، داوطلبان در فاصله برگزاری کنکور تا اعلام نتیجه، می‌توانند کارهای مختلفی انجام دهند که ما در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
life-goes-on
الف- موفقیت خود را جشن بگیرید
به شما داوطلب عزیزی که کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید، تبریک می‌گوییم. اکنون زمان آن رسیده است که فارغ از تمام دغدغه‌ها و برنامه‌هایی که برای برگزاری یک کنکور خوب داشته‌اید، به خودتان یک پاداش درست و حسابی بدهید. حتماً قبل از کنکور، بارها و بارها به یک خواب طولانی، به رفتن به یک مسافرت، به دید و بازدید از اقوام و دوستان، به دیدن فیلم مورد علاقه خود یا ساعت‌ها نشستن و تماشای تلویزیون فکر کرده‌اید؛ پس منتظر چی هستید؟ بلند شوید و پیشاپیش موفقیت خود را جشن بگیرید و کسانی را هم که دوست دارید در این شادی سهیم کنید.
 
    علاوه بر پرداختن به برنامه‌های مورد علاقه خود، یکی از کارهایی که شما داوطلب عزیز می‌توانید انجام دهید و البته بسیار مهم نیز هست، این است که برای انتخاب رشته و دانشگاهی که می‌خواهید در آن مشغول به تحصیل شوید، تحقیق و بررسی لازم را انجام دهید. برای انجام این کار می‌توانید از فارغ التحصیلان، دانشجویان و مشاوران کمک بگیرید؛ اینکه رشته مورد نظر شما، نیاز به چه توانایی‌های خاصی دارد؟ مشکلات و نقاط قوت و ضعف رشته مورد نظر شما چیست؟ بازار کار آن چطور است؟ آیا امکان ادامه تحصیل در آن رشته، در ایران یا نقاط دیگر براحتی امکان‌پذیر است یا خیر؟ چه دانشگاه‌هایی این رشته را دارد؟ کدام دانشگاه‌ها با شرایط و ملاک‌های شما همخوانی بیشتری دارد؟ امکانات دانشگاه‌های مورد نظر شما در رشته مد نظرتان چگونه است؟ و ….
 
شاید در ابتدای امر، انتخاب رشته و دانشگاه برای شما ساده باشد، اما باور کنید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های کنکور، همین موضوع است؛ پس به جای اینکه پس از اعلام نتیجه اولیه، با عجله و به طور شتاب زده به این موضوع فکر کنید، از همین الان و در فرصتی که دارید، به خوبی درباره رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد نظرتان فکر کنید تا بتوانید بهترین انتخاب و عملکرد را در این زمینه داشته باشید.
 
ب- کنکور تمام شد، اما زندگی همچنان ادامه دارد
کنکور خوب نبود یا شاید اصلاً خوب نبود، حسابی خراب کردید و اصلاً باورتان نمی‌شود که آزمون سراسری را این گونه پشت سر گذاشته‌اید، اما کاری است که شده و پایان پذیرفته، و برای کاری که تمام شده است غصه خوردن و نگرانی اصلاً فایده‌ای ندارد. شما نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید. کنکور تمام شد. لحظه‌ها در گذرند و زندگی همچنان ادامه دارد؛ پس به خاطر آنچه گذشته و تمام شده است، حال خوش خود را هم خراب نکنید.  
 
    شاید در خراب شدن کنکور شما مسایل بسیاری دخیل باشند و شاید اصلاً شما در این زمینه مقصر نبوده‌اید. بیماری یکی از اعضای خانواده، درگذشت نابهنگام یکی از عزیزان، بیماری خودتان در هنگام کنکور و …، همه و همه می‌توانند از جمله عواملی باشند که فرصت یک شرکت خوب در کنکور را از شما بگیرند. می‌دانیم که حتماً برای این دسته از داوطلبان، خراب شدن کنکور می‌تواند برایشان تلخ‌تر از داوطلبانی باشد که به علت کم کاری، آزمون خوبی را از سر نگذرانده‌اند. نمی‌خواهیم شعار بدهیم و به صورت آرمانی با این موضوع برخورد کنیم، اما شما داوطلب عزیز هم باید خوشحال باشید؛ خوشحال و شاکر؛ پس خدا را شکر کنید به خاطر اینکه این توان را به شما داده است که زنده باشید و زندگی کنید. این موهبت را دارید که سالم هستید، می‌توانید فکر کنید، بیندیشید و مطالعه کنید؛ اینکه تاکنون آن‌قدر درگیر گرفتاری‌های زندگی نبوده و توانسته‌اید که برای آمادگی در کنکور وقت بگذارید. به این فکر کنید همین الان که شما به خاطر یک مساله نه چندان مهم، که فرصت جبران آن را هم دارید، زندگی را بر خود و عزیزانتان تلخ کرده‌اید، افرادی هم در این دنیا وجود دارند که آرزو می‌کنند کاش لحظه‌ای جای شما بودند؛ پس غصه‌ها را کنار بگذارید و شادی را بار دیگر مهمان خودتان کنید و تصمیم بگیرید تا با یک مدیریت خوب و سنجیده، برای ادامه زندگی خود برنامه‌هایی را پیاده کنید.
 
     داوطلبانی که در این گروه قرار دارند، می‌توانند کارهای بسیاری انجام دهند. اگر جزو داوطلبان دختر  هستید یا جزو داوطلبان پسری هستید که مجبور به رفتن به خدمت سربازی نیستید، می‌توانید یک بار دیگر، و این بار با جدیت و تلاش بیشتر، و البته با کوله باری از تجربه، بخت خودتان را امتحان کنید و دوباره در کنکور شرکت کنید. اگر جزو داوطلبان پسری هستید که باید حتماً به خدمت سربازی بروید، می‌توانید باز هم از بین چند راهکاری که ما در اینجا به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم، یکی را انتخاب کنید: یا به خدمت سربازی رفته و شرکت در آزمون سراسری را به بعد از روزهای خدمت موکول کنید (البته همان گونه که خودتان نیز اطلاع دارید در دوره خدمت هم می‌توانید در کنکور شرکت کرده و در صورت موفقیت، خدمت سربازی را موقتاً و تا پایان تحصیلات خود رها کنید) و یا اینکه راه‌هایی به جز شرکت در کنکور را برای ادامه زندگی خود در نظر بگیرید. باور کنید که شرکت در کنکور و ادامه زندگی از طریق مدرک، تنها راه ممکن برای کسب درآمد و امرار معاش نیست و شما می‌توانید با انتخاب یک شغل دیگر، مانند یک شغل فنی و … که نیاز چندانی به ادامه تحصیل ندارد، در جامعه خود، فردی مهم و قابل احترام باشید. این موضوع را هم درنظر داشته باشید که بعد از مشغول شدن در کاری خاص هم، امکان ادامه تحصیل برای شما میسر است.
 
پ- هم امیدوار باشید و هم آینده نگر
عزیزان گروه سوم، یعنی کسانی که نمی‌دانند چگونه این آزمون را از سر گذرانده‌اند یا فکر می‌کنند که امتحان آنها از سطح متوسطی برخوردار بوده است، باید به چند نکته توجه داشته باشند: اول اینکه بدون حسرت و افسوس خوردن برای آنچه که الان از دستشان خارج شده است، فقط و فقط به آینده توجه داشته باشند و به آنچه که باید برای ارتقای وضع خود و تحقق آرزوهایشان در آینده، انجام دهند، فکر کنند. به این گروه از داوطلبان عزیز هم می‌گوییم که کنکور تمام شد و زندگی همچنان ادامه دارد.
 
به هیچ وجه نگران نباشید. این نگرانی‌ها، آن هم بعد از کنکور، دیگر هیچ کمکی به نتیجه آن نخواهد کرد. شاید این نگرانی قبل از کنکور، به افزایش تلاشتان منجر می‌شد، ولی در حال حاضر جز ناراحتی و دلواپسی غیرمعمول، چیزی عاید شما نمی‌کند؛ پس بهتر است که انرژی خود را صرف مسایل آتی بکنید. فراموش نکنید که این کنکور، اولین آزمون زندگی شما نیست و آخرین آن هم نخواهد بود؛ از طرفی هیچ کس دیگر هم نیست که صد در صد در کل آزمون‌های زندگی‌اش به آنچه که می‌خواسته است رسیده باشد. بهتر است که شما هم مثل انسان‌های بزرگ، بعد از هر آزمونی، ابتدا آن را تحلیل کنید و سپس بر اساس ارزیابی‌های انجام شده، برای موفقیت هر چه بیشترتان در سایر آزمون‌ها، خود را آماده بکنید.
 
     حتماً سعی کنید که برنامه‌ها و تفریحاتی را که قبلاً در نظر گرفته‌اید، بعد از کنکور نیز انجام دهید. کوشش کنید که از زندگی‌تان لذت ببرید و در کنار آن برای آینده خود نیز برنامه ریزی کنید. در اولین فرصت ممکن، کلید سؤالات را تهیه کرده و جواب‌های خودتان را با پاسخ‌های صحیح مطابقت دهید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا حدود زیادی از وضعیت خود مطمین شوید. نکته‌ای که باید حتماً به آن توجه داشته باشید این است که کنکور، یک امتحان جمعی است و در آن، وضعیت شما با توجه به نتیجه دیگران سنجیده می‌شود؛ پس ممکن است که وضعیت شما بهتر یا بدتر از آنچه که پیش‌بینی می‌کنید باشد. در هر صورت، با توجه به شرایط خود، تصمیم بگیرید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید.
 
     یکی دیگر از کارهایی که شما عزیزان می‌توانید در این ایام به آن بپردازید، این است که حتماً به انتخاب رشته هم فکر کنید؛ زیرا برای انتخاب رشته پس از اعلام نتایج اولیه، فرصت زیادی ندارید و اگر با رتبه خوبی در این آزمون پذیرفته شدید، چگونگی انتخاب رشته می‌تواند نقش مؤثری در شکل‌گیری آینده شما داشته باشد. شما داوطلب عزیز، بدون اینکه دغدغه نتیجه و «اگر» و «مگر»های مربوط به آن را به خود راه دهید، فقط به این فکر کنید که چه رشته‌ها و چه دانشگاه‌هایی را دوست دارید و علاقه‌مند به تحصیل در کدام یک از آنها هستید؛ از طرف دیگر، به این نکته نیز فکر کنید که اگر با کسب یک رتبه متوسط در کنکور، مجاز به انتخاب رشته شوید، ترجیح می‌دهید که در کدام رشته و دانشگاه تحصیل کنید. ضمناً هنگام انتخاب این رشته‌ها و دانشگاه‌‌ها، حتماً زمانی را نیز برای تحقیق درباره آنها اختصاص دهید.

     در پایان، توصیه‌ای که به همه شما عزیزان داریم این است که از لحظات ناب زندگی‌تان لذت ببرید. زندگی در گذر است و افسوس و حسرت اشتباهات را خوردن، به غیر از بین بردن وقت شما و افزودن به غم و اندوهتان، کاری از پیش نخواهد برد. به یاد داشته باشید که انسان موجود قدرتمندی است و چشم‌انداز آینده نیز روشن است، و اگر شما بخواهید و از توانایی‌هایتان برای کامیابی در آینده استفاده کنید، مطمین باشید که موفق خواهید شد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر آنچه در زندگی شما اتفاق می‌افتد، در مسیر کامیابی و خوشبختی شماست؛ نکته‌ای که ممکن است در حال حاضر به آن نکته واقف نباشید؛ اما در آینده به حکمت آن پی خواهید برد. 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.