پشت کنکور ماندن یا نماندن؟(قسمت اول)

چند روزی است که نتایج کنکور سراسری سال ۹۶ اعلام شده است و بسیارى از شما داوطلبان با وجود تلاشى که کرده‌اید، آن نتیجه‌اى را که انتظارش داشتید به دست نیاورده‌اید. شاید بسیارى از شما هم اکنون دچار سردرگمى شده باشید و مدام این سؤال را از خود می‌پرسید که با رتبه‌اى که کسب کرده‌اید آیا باید هرجور شده امسال وارد دانشگاه شوید یا بهتر است که پشت کنکور مانده و براى نتیجه بهتر، یک سال دیگر درس بخوانید. مطمیناً جواب این سؤال براى همه یکسان نیست و نمی‌توان یک پاسخ قطعى به آن داد.
 
قبل از هر گونه تصمیم‌گیرى در مورد اینکه به دانشگاه بروید یا پشت کنکور بمانید، باید با مشاوران و متخصصان در این زمینه صحبت کنید، شرایط خود را بخوبى بسنجید و از رشته‌هایى که امکان قبولی‌تان در این گونه رشته‌ها بالاست، از آنها سؤال کنید؛ حتى اگر فقط چند رشته خاص را در نظر دارید، باز هم به گزینه‌هاى دیگرتان خوب فکر کنید و در موردشان تحقیق کنید. قطعاً تنها یک یا دو رشته خاص یا چند دانشگاه درجه اول نیستند که تضمین کننده موفقیت شما در آینده هستند. در مورد سایر رشته‌ها نیز اطلاعات درست کسب کنید؛ شاید بسیارى از این رشته‌ها جزء رشته‌هاى مورد علاقه شما باشند که شما از آنها بی‌اطلاعید.  
 
این نکته مهم را خوب به یاد داشته باشید که رشته دانشگاهى که انتخاب می‌کنید نسبت به دانشگاه اولویت دارد. اگر می‌دانید که در رشته مورد علاقه خود قبول می‌شوید، ولى امکان قبولی‌تان در دانشگاهى که به آن علاقه دارید کم است، ناامید نشوید و دانشگاه‌هاى دیگر را نیز انتخاب کنید.
 
images

رفتن به یک دانشگاه معروف خوب است؛ ولى صرفاً ورود به یک دانشگاه خاص، ارزش یک سال پشت کنکور ماندن را ندارد. علاقه داشتن به رشته دانشگاهى که انتخاب می‌کنید، صرف نظر از آنکه دیگران در موردش چه فکر می‌کنند، بمراتب نقش مؤثرترى در موفقیت شما در آینده خواهد داشت؛ زیرا بعدها در مقاطع بالاتر می‌توانید همچنان در رشته مورد علاقه خود، ولى در دانشگاه مطلوب‌تر، ادامه تحصیل دهید.
 
با وجود همه اینها، اگر واقعاً در هـیچ‌کدام از رشته‌هاى مورد علاقه‌تان قبول نمی‌شوید و اگر واقعاً می‌خواهید به یک سال دیگر درس خواندن و پشت کنکور ماندن فکر کنید، حتماً قبل از تصمیم‌گیرى، فواید و مضرات آن را در نظر گرفته و به مجموعه‌اى از نکات توجه کنید؛ چون این یک سال، بخشی از زندگى شماست؛ پس احساسى تصمیم نگیرید. در اینجا تلاش شده است تا برخى از نکات مثبت و منفى در این زمینه مطرح شود تا بتوانید با آگاهى بیشترى در این مورد تصمیم‌گیرى کنید. 
 
برخى از کنکوری‌ها دلیل موفق نبودن خود را مهیا نبودن شرایط مناسب براى درس خواندن، از محیط خانواده گرفته تا شرایط روحى و احساسى، می‌دانند. آیا شرایط شما براى درس خواندن در کنکور سال بعد تغییر کرده است؟ آیا سال دیگر شرایط روحى بهترى خواهید داشت؟ اگر جوابتان به این پرسش منفی است، باید بدانید که در این یک سال، تغییر چندانى هم در میزان درس خواندنتان ایجاد نخواهد شد. 
 
برخى از شما نیز، با وجود اینکه شرایط مطلوبى داشته و تلاش زیادى کرده‌اید، به هر دلیلى در امتحان نتیجه دلخواه‌تان را نگرفته‌اید و مى خواهید براى کسب نتیجه بهتر دوباره در کنکور شرکت کنید. اگر واقعاً قصد دارید براى یک سال دیگر بمانید، باید توانایى آن را در خود ببینید و از همه مهم تر نقاط ضعف خود را بیابید و آنها را برطرف کنید. همچنین اشتباهات خود را بررسى کنید و ببینید که چه مشکلاتى مانع از موفقیت شما در آزمون سراسری گذشته شدند و چه کارهایى را باید انجام می‌دادید که ندادید. اگر مشکلات اساسى و اشتباهات گذشته خود را شناسایى نکنید و هیچ تغییرى در روش درس خواندن خود ایجاد نکنید، نباید انتظارکسب نتایج متفاوتى را در کنکور سال بعد داشته باشید؛ ولى اگر ایمان دارید که با رفع اشتباهات خود، سال دیگر آمادگى بیشترى برای شرکت در این آزمون خواهید داشت و نتیجه مطلوب‌ترى را خواهید گرفت، یک سال درس خواندن براى ورود به رشته‌اى که به آن علاقه دارید، ارزشش را دارد.
 
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.