پنج راهكار کلیدی براي استفاده بهتر داوطلبان کنکور از زمان

سوالی که این روزها خیلی از دانش آموزان و داوطلبان کنکور مطرح می کنند راجع به این است که از وقتي كه در خانه داريم چطور به نحو احسن استفاده كنيم ؟ يك مقدار برمي گردد به مديريت زمان در منزل، دانش آموزان در هر گروه و  پايه اي كه هستند و حتي فارغ التحصيلان هميشه به اين نكات مهم و کلیدی که در زیر به آنها اشاره می شود توجه كنند.در طول شبانه روز 24 ساعت وقت داريم و نمي توانيم از وقت امروز براي فردا ذخيره كنيم بنابراين قدر وقتي كه در اختيارمان هست را بايد بدانيم.

اين روزها با سوالات خيلي اختصاصي و خيلي مهمي مواجه هستيم ، اينكه وقت نمي كنم همه درسهايم را بخوانم اينكه فصل امتحانات هست و نمي رسم  تست كار كنم و وقت نمي كنم كه از مدرسه كه مي آيم به درسهاي كانون برسم و اين سوالات همگي وصل مي شود به زمان، اينكه از وقت چطور استفاده كنند.

5 راهكار براي اينكه دانش آموزان بتوانند از وقتشان به درستي استفاده كنند که در اینجا به صورت اجمالی به آنها اشاره میکنم:

0912_timemanagement

رئوس نكات اين است كه حتما برنامه شخصي خود را روي دفتر برنامه ريزي بنويسند، دوم اينكه حتما در انجام كار تمركز داشته باشند، سوم اينكه حتما عوامل تلف كننده وقتشان را خودشان  بشناسند و چهارم  اينكه در انجام كار با اتفاقي که مواجه مي شوند آن را مديريت كنند و پنجم حتما در انجام امور خودشان بعد ازانجام مطالعه و  كارهايشان استراحت كنند.

چطوري مي توانيم از برنامه داشتن سود ببريم براي اينكه از وقتمان درست استفاده كنيم، برنامه شخصي به دانش آموزان كمك مي كند كه اولويتهاي خودشان را بشناسند و نوشتن يك برنامه شخصي به راحتي به دست نمي آيد.

البته دانش آموزان ياد گرفته اند كه برنامه خود را بعد از اينكه آزمون مي دهند (البته اگر عضو كانون فرهنگي آموزش هستند) انجام دهند و دانش آموزاني كه عضو كانون نشده اند حتما به تعيين زمان كه همين 5شنبه يا جمعه است حتما تدارك كنند هفته آينده خودشان را براي اينكه بهترين زمان است كه بنشينند از كل كاري كه در طول هفته است برنامه كار و برنامه مدرسه را ببينند كه اينها چه كار مي خواهند بكنند و همين كه مي خواهند چه كار كنند اين را يك دو سه چهار مي كنند و موضوعي كه مي تواند باز هم در برنامه ريزي به دانش آموزان كمك كند حتما نوشتن است يعني ترديد نكنيد .

 كاري كه انجام ميدهيد را وقتي مي نويسيد مي دانيد كه چه كار مي خواهيد بكنيد وقتي كه مي دانم اين كار را كرده ام كم يا زياد خودم را منعطف مي كنم و نوشتن دفتر برنامه ریزی يا همان برنامه ریزی شخصي به شدت به دانش آموزان براي اينكه بتوانند از برنامه خود به خوبي استفاده كنند كمك مي كند.

آيتم دوم اينكه چگونه  تمركز داشته باشند و اينكه تمركز به دانش آموزان چگونه كمك مي كند؟

تمركز عاملي نيست كه به راحتي به دست بيايد انسانها ممكن است دو دقيقه، يا 5 دقيقه يا 20 دقيقه تمركز داشته باشند و فكر نكنيد كه مي شود 5 ساعت تمركز داشت، نخير هر انساني مي تواند در يك زمان معين و مشخصي تمركز داشته باشد يعني در يك زماني كار را خيلي خوب انجام دادن، براي تمركز از چه ابزاري استفاده كنيد؟ از چه تكنيكي استفاده كنيد؟

پيشنهاد مي كنم براي اينكه تمركز داشته باشيد حتما نيت كنيد و براي انجام كارتان حجم بزرگ را  برنداريد و حجم را كوتاه و مختصر كنيد و اين به شما تمركز ميدهد و كارايي زمانتان را بالا مي برد و حتما از نقطه اي شروع كنيد كه به آن علاقه داريد از درسي كه مورد علاقه تان است و به آن باور داريد شروع كنيد وحتما اگر عوامل پرت كننده حواستان را درواقع كمرنگ كننده حواستان را بنويسيد مثلا داريد درس مي خوانيد يك چيزي حواستان را پرت مي كند يا به رويا مي رويد آن را بنويسيد و بعدا به آن فكر كنيد .

موضوع ديگر در مورد تمركز محل استقرار شماست مكانتان  را خيلي عجیب و غريب و خيلي تغيير ندهيد و سعي كنيد در يك مكان ثابت و مشخص كه در آن درس خوانديد به مطالعه ادامه دهيد.

 سه آيتم ديگر كه كمك مي كند براي درس خواندن يكي شناسايي عوامل منفي و  تلف كننده وقت است مثلا شما درس مي خوانيد موبايلتان زنگ مي خورد و يا ديشب كم خوابيديد و چرتتان مي گيرد و تصميم مي گيريد برويد الان سراغ تلويزيون يا كامپيوتر و حتي يكي از عوامل پرت كننده ذهن شما وسواس زياد است خواندن زياد يك مطلب در يك آن و حتما همه اين عناوين را مي شود شناخت و مي شود كوتاه يا كم به مرحله بعد گذاشت .

اما در چهارمين آيتم اينكه كمك مي كند در خانه از وقتتان به خوبي استفاده كنيد اتفاقات غيرمنتظره كه مي افتد، شما ميتوانيد بعضي چيزها را پيش بيني كنيد، مثلا آب روي كتاب شما ميريزد اين را بايد چه كار كرد، آن لحظه مديريت كنيد اينكه بر سرتان بزنيد و بگوييد نميدانم چه كار كنم حتما مديريت شما در آن لحظه مي تواند به شما كمك كند و آخرين  آيتم  آن موضوعي است كه به استراحت برمي گردد كاري كه انجام مي دهيد يك ساعت یا نیم ساعت صبر كنيد و استراحت كنيد و باعث مي شود كه براي كار دوم و سوم ودرس دوم يا سوم آماده تر شويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.