پنج قانون طلایی در مطالعه

در این مقاله شما را با 5 تکنیک طلایی برای دستیابی به مطالعه ای با کیفیت و پر بازده آشنا می کنیم.

1- تندخوان باشید تا…!

تندخوانی باعث توجه و تمرکز بیش‌تر و فهمیدن مطالب و درنتیجه باعث یادگیری بهتر می‌شود. فکر و ذهن ما قادر است هزاران کلمه را در دقیقه از خود عبور دهد ولی اگر سرعت مطالعه پایین باشد، ذهن وقت اضافی می‌آورد و ناچار به این شاخه و آن شاخه می‌پرد و درنتیجه حواس‌پرتی ایجاد می‌شود اما مطالعه‌‌ی سریع فرصت جولان به ذهن نمی‌دهد و این یعنی تمرکز حواس شما هنگام مطالعه و درس خواندن.

index

2- مطالعه می‌کنید؟ پس لطفاً جدی باشید!

به محض نشستن پشت میز مطالعه، خواندن را با جدیت شروع کنید؛ زیرا اگر از همان ابتدا سریع مشغول به کار مطالعه شوید، تمرکز حواس زود به دست می‌آید. این ضرب‌المثل چینی را به یاد داشته باشید که: «فتح ستارگانی که هزاران فرسنگ از ما دور هستند با برداشتن قدم اول امکان‌پذیر است».

اجازه ندهید چیزی جز مطالعه، ذهن شما را مشغول کند. با خود تصمیم بگیرید تا مقدار زمانی را برای مطالعه مشخص کنید و خود را به مدت‌زمانی خاص محدود کنید. در این زمان با تمرکز و دقت در مطالب به مطالعه بپردازید.

3- استفاده از راهنما، تکنیکی برای بینایی

یکی از شیوه‌های برقراری تمرکز حواس، استفاده از یک راهنما مانند انگشت سبابه، مداد و… به هنگام مطالعه است؛ زیرا استفاده از یک راهنما هنگام مطالعه باعث تمرکز حواس بهتر، افزایش سرعت مطالعه، عادت به روان خواندن، جلوگیری از دوباره‌خوانی و اتلاف وقت و جلوگیری از خستگی چشم و ذهن می‌شود. سرعت حرکت راهنمای خود را بالا ببرید تا سرعت خواندنتان افزایش یابد.

4- زیر مطالب مهم و نکته‌دار خط بکشید.

به نظر می‌رسد این روش، شایع‌ترین راهبردی است که اغلب دانش‌آموزان از آن استفاده می‌کنند. اگر درسی را با مقدمه و حواشی و پاورقی آن بخوانید و لبِّ کلام را پیدا کنید و زیرِ آن خط بکشید، اولاً در آن لحظه با تمرکز حواس و دقت خاصی به مطالعه مشغول می‌شوید، دیگر آن‌‌که دفعه‌های بعد با دیدن خط‌کشی، حافظه‌ی شما به کمکتان خواهد آمد و باز هم باعث برقراری تمرکز حواسِ شما می‌شود.

5- یادداشت‌برداری را هنگام مطالعه فراموش نکنید.

یادداشت‌برداری درواقع نوعی تکرار درس محسوب می‌شود. از طرفی سبب تمرکز حواس و به خاطر سپردن مطالب می‌شود و از طرف دیگر یادداشت‌برداری خوب، کاری است جدی و فعال که با اندیشیدن در ارتباط است. برای این‌که یادداشت‌های خوبی داشته باشید، باید هنگام مطالعه فعال باشید. نکته‌‌ی مهم این‌جاست که لازمه‌‌ی فعال بودن، داشتن تمرکز حواس است. هم‌چنین هنگام مرور این یادداشت‌ها خیلی کمکتان می‌کند و باعث صرفه‌جویی در زمان مطالعه‌ی مجدد می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.