پيروزي در راه است، اگر …(بخش دوم)

هر سال، داوطلبان زيادي در کنکور سراسري شرکت مي‌کنند و از ميان اين جمع پر شمار، فقط گروهي خاص به خواسته و هدف خود، که ادامه تحصيل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان است، نايل مي‌شوند. در واقع، اين عده به طور کامل به هدف خود رسيده و پيروز مي‌شوند.

با توجه به اينکه در حال حاضر، عده بسيار زيادي از شما داوطلبان گرامي، مشغول مطالعه براي يک حضور موفق در آزمون سراسري هستيد، در اين مقاله لازم ديديم تا از راه‌هاي موفقيت و پيروزي در آزمون سراسري با شما صحبت کنيم تا با توجه به اين موارد و عمل به آنها، در همين مراحل اوليه کار بتوانيد موفق شده و به هدفتان برسيد. براي موفقيت در اين آزمون، حتماً موارد زير را با دقت هرچه تمامتر مورد توجه قرار دهيد:

2016-02-11-1455179111-1742870-2a

2- انگيزه داشته باشيد
بسياري از دانش آموزان، از لحاظ توانايي و برخورداري از استعداد يادگيري، بسيار شبيه به هم هستند، ولي در پيشرفت تحصيلي، تفاوت هاي زيادي با يکديگر دارند. اين تفاوت، نه تنها در تحصيل، بلکه در ساير فعاليت‌هاي غيرآموزشي اين افراد هم به چشم مي‌خورد. شايد از خود سؤال کرده باشيد که چرا چنين تفاوتي وجود دارد و چه چيزي عامل ايجاد اين تفاوت است.
يکي از عوامل توجيه کننده اين مطلب، علاقه و انگيزه است.علاقه و انگيزه دانش‌آموزان، هم نقش علت را بازي مي‌کند و هم نقش معلول را؛ يعني يادگيرندگان علاقه‌مند به يک موضوع، نسبت به يادگيرندگان کم علاقه، موفقيت بيشتري کسب مي‌کنند، و دوباره، اين موفقيت بيشتر، سطح علاقه و انگيزه آنها را نسبت به اين موضوع و موضوع‌هاي مشابه آن افزايش مي‌دهد؛ پس حتماً به خاطر داشته باشيد که اين موتور مهم موفقيت و پيروزي را، يعني علاقه به کاري که انجام مي‌دهيد و علاقه به هدفي که مي‌خواهيد به آن برسيد، هميشه درنظر داشته باشيد. براي ايجاد علاقه و انگيزه کافي هم حتماً سعي کنيد که به اهداف خود فکر کرده و هميشه آنها را در ذهن خود مرور کنيد.
 
3- تمرکز کنيد
از عوامل بسيار مؤثر براي افزايش بهره‌وري در مطالعه و درک بهتر درس‌ها و موفقيت در تحصيل، داشتن تمرکز حواس به هنگام مطالعه است؛ يعني فرد اين توانايي را در خود ايجاد کند که با اختيار و توجه، دقت خود را روي موضوع يا کاري که انتخاب کرده، با ميل و اراده متمرکز کند و از توجه به ساير موضوعات و کارها خودداري کند.
 
براي ايجاد تمرکز حواس، این نکته مهم و کلیدی را خوب به خاطر داشته باشید که در اولین قدم بايد عواملي را که مانع از تمرکز مي‌شوند، شناخت و در جهت رفع آنها اقدام کرد. از جمله اين عوامل مي‌توان به بي‌علاقگي به موضوع مورد مطالعه، ناهماهنگي اراده و تخيل، مشغول بودن ذهن و … اشاره کرد.

 

۲ comments on “پيروزي در راه است، اگر …(بخش دوم)

  1. امیرحسین علی آبادی می‌گه:

    با عرض سلام و ادب فراوان.
    استاد جزوه ی ادبیات و زبان فارسی شما چگونه هستش؟آیا جزوه ادبیات کامله یا ادبیات موضوعی گاج بهتره و آیا جزوه ی زبان فارسیش برای 100زدن خوبه؟ باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.