پيش به سوي پيروزي!(راهکارهای طلایی برای موفقیت در کنکور سراسری)-بخش دوم

هر سال، داوطلبان زيادي در کنکور سراسری شرکت مي‌کنند و از ميان اين جمع بي شمار، فقط گروهي خاص به خواسته و هدف خود که ادامه تحصيل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان است نايل مي‌شوند. در واقع، اين عده به طور کامل به هدف خود رسيده و پيروز مي‌شوند.

با توجه به اينکه در حال حاضر، عده بسيار زيادي از شما داوطلبان گرامي، مشغول مطالعه و درس خواندن براي کنکور هستيد، در اين مقاله لازم ديديم تا از راه‌هاي موفقيت و پيروزي در کنکور با شما صحبت کنيم تا با توجه و عمل به آنها در همين مراحل اوليه کار بتوانيد موفق شده و به هدفتان برسيد. براي موفقيت حتماً موارد زير را مورد توجه قرار دهيد:

ideas

3- تمرکز کنيد
 
از عوامل بسيار مؤثر براي افزايش بهره‌وري در مطالعه و درک بهتر درس‌ها و موفقيت در تحصيل، داشتن تمرکز حواس هنگام مطالعه و درس خواندن است؛ يعني فرد اين توانايي را در خود ايجاد کند که با اختيار و توجه، دقت خود را روي موضوع يا کاري که انتخاب کرده، با ميل و اراده متمرکز کند و از توجه به ساير موضوعات و کارها خودداري کند.
 
براي ايجاد تمرکز حواس، بايد عواملي را که مانع از تمرکز مي شوند، به طور کامل شناخت و در جهت رفع آنها اقدام کرد. از جمله اين عوامل مي‌توان به بي‌علاقگي به موضوع مورد مطالعه، ناهماهنگي اراده و تخيل، مشغول بودن ذهن و … اشاره کرد.
 
4- برنامه ريزي کنيد
 
کمتر شخصي را مي‌توان يافت که بدون برنامه‌ريزي به موفقيت رسيده باشد. این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که برنامه‌ريزي، جزو قدم‌هاي اصلي و اوليه موفقيت است و بدون آن، رسيدن به هدف دشوار است. براي کنکور نيز، برنامه‌ريزي در قالب برنامه‌هاي کوتاه مدت و درازمدت، امري لازم و ضروري است؛
 
پس براي موفقيت در کنکور، يک برنامه روزانه، هفتگي، ماهيانه و بلند مدت داشته باشيد و براي عمل به آن با تمام وجود تلاش کنيد. اگر جزو افرادي باشيد که از ابتدا کارهاي خود را به صورت بي نظم و برنامه انجام مي‌داده‌ايد، شايد ابتدا عمل به برنامه تدوين شده سخت باشد، اما کم کم خواهيد ديد که چقدر راحت مي‌توانيد با برنامه، درس خوانده و موفق شويد.
 
5- هدف خود را تعيين کنيد
 
برنامه‌ريزي صحيح، هنگامي امکان پذير است که هدف، بخوبي تعيين و تعريف شده باشد؛ ضمن آنکه بايد تصوير روشني از آن هدف وجود داشته باشد تا کارها و تلاش‌هاي لازم در راستاي رسيدن به آن به نتيجه برسد. اهداف مي‌توانند بلند مدت و کوتاه مدت باشند و حتي هدف کوتاه مدت را مي‌توان به گام‌هاي کوچک‌تر تقسيم کرد؛
 
مثلاً اگر هدف بلند مدت، قبولي در رشته خاص در دانشگاهي خاص است، مي‌توان هدف کوتاه مدت را مطالعه درست و کامل دروس در پايان هر سه ماه دانست و گام هاي کوچک را مطالعه هفتگي، روزانه و حتي مطالعه بخشي از دروس بر مبنای بودجه بندی آزمون های آزمایشی که در آن شرکت می کنید، تعيين کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.