پيش به سوي پيروزي!(راهکارهای طلایی برای موفقیت در کنکور سراسری)-بخش چهارم

هر سال، داوطلبان زيادي در کنکور سراسری شرکت مي‌کنند و از ميان اين جمع بي شمار، فقط گروهي خاص به خواسته و هدف خود که ادامه تحصيل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان است نايل مي‌شوند. در واقع، اين عده به طور کامل به هدف خود رسيده و پيروز مي‌شوند.

با توجه به اينکه در حال حاضر، عده بسيار زيادي از شما داوطلبان گرامي، مشغول مطالعه و درس خواندن براي کنکور هستيد، در اين مقاله لازم ديديم تا از راه‌هاي موفقيت و پيروزي در کنکور با شما صحبت کنيم تا با توجه و عمل به آنها در همين مراحل اوليه کار بتوانيد موفق شده و به هدفتان برسيد. براي موفقيت حتماً موارد زير را مورد توجه قرار دهيد:

ideas

8- متعهد و وفادار باشيد
 
ماريو آندرتي مي‌گويد: "آرزو، کليد انگيزه است، ولي اراده و تعهد است که موجب پيگيري مداوم هدفتان مي‌شود؛ تعهد به برتري که شما را قادر مي‌سازد به موفقيتي که به دنبالش هستيد برسيد". آيا اراده داريد؟ فرد مصمم بيشتر از هزاران فرد بي علاقه موفق مي‌شود. آرزو، اراده و تعهد، از لحاظ استراتژيک شما را در موقعيت موفقيت قرار مي‌دهند.
 
بسياري از داوطلبان هدف دارند و خوب برنامه‌ريزي مي‌کنند، اما وقتي حرف عمل مي‌رسد يا اصلاً اهل عمل نيستند يا اينکه کم کم دست از تلاش بر مي‌دارند. اگر به هدف خود متعهد و وفادار نباشيد، بمرور انرژي و توان لازم را براي رسيدن به آن هدف از دست خواهيد داد. براي هر يک از ما اتفاق مي‌افتد که روزهايي نااميد شده و دست از کار بکشيم و خسته يا بيمار شده و نتوانيم تلاش کافي داشته باشيم و انرژي ما براي مدتي تحليل رود. اين مهم نيست؛ مهم اين است که بتوانيم خود را از اين شرايط بيرون آورده و دوباره تلاش کنيم. براي انجام اين کار نيز لازم است که پيوسته اهداف خود را در منظر چشمان خود تجسم کرده و به خود يادآوري کنيم که براي هدفمان بايد تلاش و کوشش نماييم.
 
9- نرخ شکست خود را دو برابر کنيد
 
توماس جي. واتسون مي‌گويد: "مي خواهيد فرمولي براي موفقيت به شما ارايه بدهم؟ خيلي ساده است؛ نرخ شکست خود را دو برابر کنيد. شما به شکست به عنوان دشمن موفقيت مي‌نگريد؛ ولي اصلاً اين طور نيست. شايد شکست شما را دلسرد کند يا شايد از آن چيزي ياد بگيريد؛ پس پيش برويد و اشتباه کنيد. هر کاري مي‌توانيد بکنيد؛ چون بايد همیشه به ياد داشته باشيد که آنجا جايي است که موفقيت را خواهيد يافت". 
 
برخي از داوطلبان کنکور تصور مي‌کنند که از همان ابتداي آمادگي براي کنکور، بايد در هنگام تست زنی همه سوالات را درست جواب دهند، همه نکات را بدانند و همه آزمون‌های آزمایشی را با موفقيت پشت سر بگذرانند؛ اما اين درست نيست. ممکن است در راه هدفي که مي‌خواهيد به آن برسيد سختي زيادي تحمل کنيد، شکست بخوريد و حتي يک يا چند سال پشت کنکور باشيد، اما مهم اين است که اين شکست ها به شما درس موفقيت بدهد؛ درس چگونه بودن و چگونه تلاش کردن براي سال بعد؛ پس اگر مي‌خواهيد موفق شويد، شکست خوردن بد نيست؛ ضمن آنکه هيچ فردي با چند شکست کوچک موفق نمي‌شود. این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که شکست راه رسيدن به موفقيت است؛ پس، از زمين خوردن نترسيد و اين بار، محکم تر و حساب شده‌تر قدم در راه بگذاريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.