پيش به سوي پيروزي!(راهکارهای طلایی برای موفقیت در کنکور سراسری)-بخش اول

هر سال، داوطلبان زيادي در کنکور سراسری شرکت مي‌کنند و از ميان اين جمع بي شمار، فقط گروهي خاص به خواسته و هدف خود که ادامه تحصيل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان است نايل مي‌شوند. در واقع، اين عده به طور کامل به هدف خود رسيده و پيروز مي‌شوند.

با توجه به اينکه در حال حاضر، عده بسيار زيادي از شما داوطلبان گرامي، مشغول مطالعه و درس خواندن براي کنکور هستيد، در اين مقاله لازم ديديم تا از راه‌هاي موفقيت و پيروزي در کنکور با شما صحبت کنيم تا با توجه و عمل به آنها در همين مراحل اوليه کار بتوانيد موفق شده و به هدفتان برسيد. براي موفقيت حتماً موارد زير را مورد توجه قرار دهيد:

ideas

1- بخواهيد و پافشاري کنيد
 
وينسنت تي. لمباردي مي‌گويد: "تفاوت بين يک فرد موفق و ديگران، عدم توانايي يا کمبود دانش او نيست؛ بلکه نخواستن اوست". آرزو، کلمه ديگري براي خواسته است. براي موفق شدن بايد بيشتر از هر چيز ديگري، آرزوي موفق شدن داشته باشيد. افراد موفق، لزوماً باهوش‌تر و قوي‌تر از ديگران نيستند؛ ولي آرزوي آنها بيشتر است و آرزوي فراواني براي ديدن تحقق هدفشان دارند. آيا شما هم اين آرزوي فراوان را داريد؟ پس بدانید که بدون آرزو، انگيزه رسيدن به هدف را نخواهيد داشت.
 
يکي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين عوامل موفقيت، اين است که شما بخواهيد موفق شويد و براي رسيدن به اين موفقيت، پافشاري و سماجت به خرج دهيد. وقتي شما چيزي را مي‌خواهيد، تمام انرژي‌هاي دنيا دست به دست هم مي‌دهند تا شما را به آن خواسته و هدف مورد نظرتان برسانند؛ پس ابتدا اهداف خود را از کنکور دادن مشخص کنيد و سپس با تلاش و کوشش و با فرستادن انرژي‌هاي مثبت، براي رسيدن به اين اهداف پافشاري کنيد و به هيچ وجه به خود اجازه ندهيد تا انرژي‌ها و سخنان منفي يا اتفاقات ناگوار، شما را از رسيدن به هدف بازدارند. اگر يک بار يا حتي چندين بار شکست را تجربه کرديد، باز هم نااميد نشويد. تلاش کنيد، پافشاري کنيد و مطمين باشيد که موفق خواهيد شد.
 
2- انگيزه داشته باشيد
 
بسياري از دانش آموزان از لحاظ توانايي و استعداد يادگيري، بسيار شبيه به هم هستند، ولي در پيشرفت تحصيلي، تفاوت هاي زيادي با يکديگر دارند. اين تفاوت، نه تنها در تحصيل، بلکه در ساير فعاليت هاي غيرآموزشي هم به چشم مي‌خورد. شايد از خود سؤال کرده باشيد: چرا چنين تفاوتي وجود دارد و چه چيزي عامل ايجاد اين تفاوت است؟ يکي از عوامل توجيه کننده اين مطلب، علاقه و انگيزه است.
 
علاقه و انگيزه دانش‌آموزان، هم نقش علت را بازي مي‌کند و هم نقش معلول را؛ يعني يادگيرندگان علاقه‌مند به يک موضوع، نسبت به يادگيرندگان کم علاقه، موفقيت بيشتري کسب مي‌کنند و دوباره، اين موفقيت بيشتر، سطح علاقه و انگيزه آنها را نسبت به آن موضوع و موضوع‌هاي مشابه آن افزايش مي‌دهد؛ پس حتماً این نکته مهم و کلیدی را به خاطر داشته باشيد که اين موتور مهم موفقيت و پيروزي را، يعني علاقه به کاري که انجام مي‌دهيد و علاقه به هدفي که مي‌خواهيد به آن برسيد، هميشه درنظر داشته باشيد. براي ايجاد علاقه و انگيزه کافي هم حتماً سعي کنيد که به اهداف خود فکر کرده و هميشه آنها را براي خود مرور کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.