پیام روز: درس را بشناس ، روش را عمل کن!

سلام

وقتی پرسیدم:«با برنامه چه کردی؟» گفت:«می‌خواستی چه کرده باشم؟ همه چیز روشن بود. زمان مشخّص ، موضوع مشخّص ، فقط می‌ماند مطالعه که سعی کردم به خوبی از عهده‌ی آن برآیم.»

گفتم:«روال مطالعه‌ات را بگو. شکل مطالعه‌ات چگونه بوده‌است؟ در طول مطالعه چه می‌کردی؟: گفت:«چون قرار بوده‌است منبع اصلی مطالعه کتاب درسی باشد ، در شروع هر بخش از مطالعه کتاب درسی را باز می‌کردم و از روی کتاب می‌خوانده‌ام تا وقت به پایان برسد. تلاشم این بود که حجم مشخّص شده را در زمانی که تعیین کرده‌اید، تمام کنم که موفّق به انجام آن شده‌ام. البتّه در حین مطالعه مقداری حواس پرتی و عدم تمرکز داشتم که فکر می‌کنم به مرور زمان و آرام آرام بهتر شود.»

گفتم:«پس بی سبب نیست که وضعیّت تو در پاسخ‌گویی به پرسش‌های آزمون تا این حد نابسامان است. بیین بایستی به این نکته مهم توجه داشته باشی که مطالعه صحیح و باکیفیت مراحلی دارد که سعی می‌کنم آن‌ها را برایت توضیح دهم.»

I

نکته‌ی اوّل این است که نحوه‌ی مطالعه با ماهیّت درس باید هم‌خوانی داشته باشد. درس دین و زندگی ، بخش‌هایی از شیمی ، زیست شناسی و اغلب درس‌های اختصاصی رشته‌ی علوم انسانی چون ماهیّت خواندنی دارند باید صرفاً از روی کتاب درسی مطالعه شوند.

امّا برای مطالعه‌ی  درس‌هایی مثل ریاضی ، فیزیک ، بخش‌های محاسباتی شیمی و عربی به دلیل دارا بودن ماهیّت تمرینی و تحلیلی باید در کنار مطالعه‌ی مختصر کتاب درسی به جزوه‌ی دبیر نیز مراجعه کرد و علاوه بر این به حلِّ تمرین‌های کتاب و جزوه ، پاسخ‌گویی تست (تست آموزشی و تست سنجشی) و باز تمرینِ مثال‌های کتاب و جزوه نیز پرداخت.

تنها در این صورت است که می‌توانی بگویی مطالعه‌ی تو مطالعه‌ای به شیوه‌ی صحیح بوده‌است. بنابراین از همین امروز روش ابتدایی مطالعه‌ات را درست کن تا در این مورد برایت بیش‌تر بگویم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.