پیام روز: مثبت اندیشی و تلاش‌ها!

سلام

درس بخوانی و نخوانی همیشه فکرت مشغول است.

به هر دلیلی اگر کار مطالعاتی نداشته باشی دائم به این فکر می‌کنی که: «چقدر از دوستان و رقبا عقب افتاده‌ام؟ آیا خواهم توانست فاصله‌ام را جبران کنم ؟ نکند همین مقدار باعث شود به خواسته‌ها و اهدافم  نرسم.»

امّا اگر کار و فعّالیّت مطالعاتی داشته باشی دائم ذهنت درگیر این است که : «امروز چقدر نسبت به روز گذشته پیشرفت داشتم؟ آیا در مسیر درستی حرکت می کنم؟»

images

واقعیّت این است که ذهن اغلب ما پر است از پرسش هایی که دوست داریم پاسخش نشاندهنده‌ی حرکت رو به رشد و پیشرفت مان باشد. دوست داریم نسبت به خودمان ، کارهای‌مان و توانایی‌های‌مان مثبت بیاندیشیم و این اندیشه‌ی مثبت را با میزان حرکتی که  رو به پیشرفت داشته‌ایم اندازه گیری می‌کنیم.

اگر ارزیابی شرایط نشان داد که پیشرفت کرده‌ایم ، شادمانه در پوست نمی‌گنجیم و این شادی را مثبت اندیشی می نامیم . امّا اگر حرکت و تلاش‌مان مطابق وضعیّت دلخواه‌مان نبود ، تصوّر می‌کنیم وقت و فرصت از دست رفته‌است و آن‌گاه تصمیم می‌گیریم فردا بهتر و بیش‌تر از امروز عمل کنیم و این تصمیم را مثبت اندیشی تلقّی می‌کنیم .

امّا نکته بسیار مهمی که بایستی همواره به خاطر داشته باشیم این است که نه آن شادی و نه این تصمیم ، هیچ‌کدام مثبت اندیشی نیستند بلکه مثبت اندیشی این است که ؛  هیچ تلاش را منفی نبینیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.