پیام روز: چشم‌ها باز برای دیدن!

سلام

علامت‌گذاری کردن برنامه شیوه‌ای پسندیده برای این است که بدانید کدام موضوعات و مباحث را مطالعه کرده‌اید و فعّالیّت‌های مربوط به کدام بخش‌ها و موضوعات باقی مانده است.

این ساده‌ترین راهی است که با استفاده از آن  می‌توان میزان پیشرفت برنامه را کنترل کرد. امّا در بسیاری مواقع عدم استفاده‌ی درست از همین روش ساده نتایج گمراه کننده‌ای به همراه می‌آورد.

index

یکی از بارزترین و شایع‌ترین نتایج این است که فقط کارهای انجام نشده و باقی مانده دیده می‌شود. درحالی که تمامی کارها و فعّالیّت‌ها در کنار هم باید به چشم بیایند. یک سویه دیدن برنامه از هر سمتی که باشد اشتباه است.

فقط دیدن کارهای انجام شده ، غرور بی‌جا ایجاد می‌کند و سبب بسته شدن چشم نسبت به ضرورت انجام سایر فعّالیّت‌ها می‌شود. و تنها کارهای انجام نشده را دیدن ، سبب افزایش میزان نا امیدی و سست شدن نسبت به ادامه‌ی برنامه خواهدشد.

به همین دلیل نکته بسیار کلیدی و مهمی که بایستی همواره مدنظر داشته باشیم این است که باید چشم‌های‌مان را عادت دهیم تا تمام فعّالیّت‌ها را در کنار هم ببینند تا به دیدن کارهای انجام شده انگیزه برای انجام فعّالیّت‌های باقی مانده ایجاد شود. هنر این است که موفّقیّت‌ها را ببینیم و با استفاده از آن‌ها برای جبران کاستی‌ها مصمّم باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.