پیام روز: کسب یا نگهداری! ثروت چیست؟

سلام

گاهی، وقتی به خودمان و مطالب جا افتاده در ذهن‌مان که مراجعه می‌کنیم ، آموخته‌ها و جای گرفته‌های فراوانی را می‌یابیم که مبنا و معیار درستی بر آن‌ها حاکم نیست.

این آموخته‌ها و جای‌گرفته‌های ذهنی بندهایی هستند که به دست و پای خویش می‌بندیم و قدرت هر نوع تحرّکی را از خود سلب می‌کنیم.

images

مثلاً کم نیستند دانش آموزان و داوطلبانی که نتایج امتحانات، آزمون‌ها و تلاش‌های‌شان را جز با عدد مطلق نمی‌سنجند. این گروه آموخته‌های ذهنی‌شان این است که زحمت‌ها و تلاش‌های‌شان  وقتی به بار نشسته است که بالاترین درصد و نمره را در برگه و کارنامه‌ی خود مشاهده کنند.

از نظر آنان تنها نمره‌ی موجود ۲۰ و تنها درصد قابل قبول ۱۰۰ است. این مطلق انگاری اغلب نتایج خوبی به همراه ندارد. تأسّف بارترین ضربه‌ها معمولاً ، پس از کسب چنین نمرات و درصدهایی بروز پیدا می‌کند و فرد را بطور کامل از مسیر اصلی مطالعه و درس خواندن دور می کند.

چون این گروه از دانش‌آموزان و داوطلبان فقط به کسب چنین نمرات و درصدهایی فکر می‌کنند واندیشه‌ای در مورد نگهداری از این دستاوردها ندارند. ما فکر می کنیم ۲۰ و ۱۰۰ فقط نمره و درصد نیستند بلکه ثروت هستند و نگهداری ازثروت به مراتب دشوارتر از کسب آن است.

 

منبع:سایت گزینه دو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.