پیشرفت درسی براي داوطلبان كنكوري

داوطلبان کنکوری را برای پیشرفت درسی می‌توان به دو دسته تقسیم‌بندی کرد:

دانش‌آموزان كه با دو عامل پيشرفت در نمرات مدرسه و نمره‌هاي آزمون پيشرفت درسي‌شان سنجيده مي‌شود و فارغ‌التحصيلان كه از طريق پيشرفت در نمره‌هاي آزمون پيشرفت درسي‌شان سنجيده مي‌شود.

در هر دو گروه دانش‌آموز و فارغ‌التحصیل، 5 عامل کلیدی زیر می‌تواند نقش بسزایی در پیشرفت درسی داشته باشد:

96

1. خواندن درس هر روز در همان روز (در مدرسه یا در کلاس‌هایی غیر از مدرسه): روش درس هر روز در همان روز با تکیه بر آموخته‌های طول روز و تثبیت آن و انتقال آن از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به بلندمدت و بر اساس نمودار فراموشی می‌تواند روشی ساده و در عین حال بسیار موثر در کنار سایر روش‌های پیشرفت تحصیلی باشد.

2. انجام تکالیف: روش انجام تکالیف روشی بسیار نتیجه‌‌بخش در پیشرفت درسی شماست. با این روش مجبورید هیچ درسی را کنار نگذارید و برای همه‌ی درس‌ها حتی درس‌هایی که دوست ندارید یا در آن‌ها ضعیف هستید تمرین و تست انجام دهید.

3. ساعت مطالعه و دفتر برنامه‌ریزی: تکیه بر تکمیل دفتر برنامه‌ریزی و افزایش ساعت مطالعه برای کنکور بدیهی است که با پیشرفت درسی نسبت مستقیم دارد و طبق توصیه‌ی مشاوران تحصیلی باید اول زیاد درس بخوانید و بعد خوب درس بخوانید.

4. هدف‌گذاری کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت: هر یک از این هدف‌گذاری‌ها می‌تواند دلیلی برای پیشرفت شما باشد. به ویژه استفاده از روش هدف‌گذاری ده‌دهی به عنوان هدف‌گذاری کوتاه‌مدت (رقابت با خود) در پیشرفت آزمون‌ها و هدف‌گذاری میان‌مدت روی نمرات مدرسه یا حتی در آزمون‌ها نقش زیادی دارد. هدف‌گذاری بلندمدت و مشخص کردن مقصد نیز در پیشرفت درسی چه در آزمون و چه در مدرسه با اهمیت است.

5. توجه به نقاط ضعف و قوت: استفاده از جدول جمع‌بندی هدف‌گذاری با تکیه بر نقاط قوت پایدار محرکی برای پیشرفت شماست و نقاط ضعف مشخص‌شده در آن می‌تواند تلنگری برای رفع ضعف‌ها باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.