پیشرفت درسی و راهكارهاي آن

یک سؤال متداول دانش‌آموزان به خصوص کنکوری‌ها این است که: «چه کنیم تا در آزمون‌های آزمایشی بعدی  یا در امتحانات مدرسه نسبت به گذشته پیشرفت داشته باشیم؟» برخی نیز فکر می‌کنند کسانی که هر ترم معدل‌های خوب دارند، در آزمون‌ها موفق‌ترند یا تراز‌های بالایی دارند انسان‌های عجیبی هستند و کار‌های خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهند ولی در واقع اصلاً این گونه نیست.

تنها تفاوتی که افراد برتر با سایر افراد دارند این است که آن‌ها ساده‌ترین کارها را جدی می‌گیرند و همان کارهای به ظاهر ساده را مرتباً و با دقت هر چه تمامتر انجام می‌دهند. این گونه افراد همیشه موفق هستند؛ زیرا کوتاه‌ترین، ساده‌ترین و عاقلانه‌ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت انتخاب کرده‌اند که چند مورد آن را در زیر برای شما دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری یادآوری می‌کنیم:

rules

راهکار‌های پیشرفت درسی:

1) حتماً قبل از مطالعه‌ برنامه‌ریزی کنید. در برنامه‌ریزی‌تان به تمام درس‌ها اهمیت دهید (برنامه‌ریزی متعادل). ساعات مطالعه را در دفتر برنامه‌ریزی‌تان ثبت کنید (با این کار شما شناخت دقیق‌تری نسبت به توانایی خود دست می‌یابید) و برنامه‌ریزی‌تان را به مشاور خود نشان دهید تا او راهنمایی‌های لازم را برای ادامه‌ی راه و بهتر شدن برنامه‌تان به شما بدهد. علاوه بر این می‌توانید با معلم یا اولیا هم در خصوص بهتر شدن برنامه‌ریزی‌تان مشورت کنید؛ شاید آن‌ها چیزی بگویند که واقعاً به شما کمک کند.

2) هنگامی که در کلاس نشسته‌اید و دبیر در حال تدریس است تمام تمرکز و فکر خود را به کلاس متمرکز کنید تا حداکثر یادگیری‌تان در کلاس انجام گیرد و اگر برای‌تان سؤالی پیش آمد حتماً همان جا از دبیر سؤال کنید و آن را رفع اشکال کنید.

3) در خانه قبل از انجام هر کاری 20 الی 25 دقیقه را صرف مرور جزوه‌ی نوشته‌شده کنید (درس هر روز در همان روز) و تمام مثال‌ها و تمرین‌هایی که معلم در سر کلاس حل کرده خودتان یک بار آن‌ها را حل کنید و آن قسمت‌هایی که برای‌تان نامفهوم است زیرشان خط بکشید و در جلسه‌ی بعدی حتماً آن‌ها را از دبیر یا دوستان بپرسید تا کامل رفع اشکال شود.

4) هنگامی که تمرین‌ها را حل می‌کنید 5 الی 10 دقیقه خودتان را با سؤال درگیر کنید و فوراً سراغ پاسخ تشریحی کتاب نروید؛ زیرا اگر خودتان برای به دست آوردن آن جواب تلاش کنید مسلماً مطلب را عمقی‌تر فراخواهید گرفت و سعی کنید تمام تمرین‌های کتاب را حل کنید. برای مثال اگر یک تمرین 4 قسمت دارد  سعی کنید تمام قسمت‌ها را حل کنید؛ زیرا مطمئناً در هر کدام نکته‌ی خاصی گنجانده شده است که در دیگری، آن نکته درج نشده است.

5) مثبت‌نگر باشید و هیچ گاه نگویید که من از ریاضی متنفرم و اصلاً آن را یاد نمی‌گیرم بلکه بگویید من با تلاش و دقت بسیار می‌توانم ریاضیات را یاد بگیرم و نتیجه‌ی دلخواهم را در این درس بگیرم.

6) مطالب را می‌توانید خلاصه‌برداری کنید و فقط آن مطالبی را بنویسید که فرارند و نیاز به مرور بیش‌تری دارند (آن مطالب را بهتر است همه جا با خود داشته باشید تا اگر زمان داشتید آن‌ها را مرور کنید).

7) از تمام زمان خود به خوبی استفاده کنید و پنجره‌های بازتان را شناسایی کنید و از آن‌ها حداکثر استفاده را ببرید. مثلاً در زنگ تفریح می‌توانید فلش‌کارت‌ها یا خلاصه‌برداری‌های‌تان را مرور کنید یا لغات زبان را بخوانید.

8) سر آزمون خود را با سؤالات درگیر کنید و برای هر درس زمان خاص خودش را بگذارید و درسی را فدای درس دیگر نکنید (تنظیم زمان سر آزمون).

9) بعد از هر آزمون آزمایشی حتما با مشاور خود در مورد آزمون صحبت کنید. دلیل رشد یا افت خود را در آزمون بیان کنید و برای پشتیبان به زبان آورید. این موجب می‌شود که پشتیبان شناخت بیش‌تر و دقیق‌تری نسبت به شما پیدا کند و بهتر شما را راهنمایی کند.

10) درس‌هایی را که قوی‌تر هستید شناسایی کنید و روش‌هایی را که به کار بردید تا در آن درس‌ها موفق باشید می‌توانید به درس‌های دیگر تعمیم دهید. در ضمن می‌توانید راه‌حل‌های نفرات برتر را نیز بشنوید و در مورد آن‌ها فکر کنید و بعد خودتان تصمیم بگیرید.

11) بعد از هر آزمون حتماً در کتاب خودآموزی آزمون را ارزیابی کنید و دلایل اشتباهات و سؤالات نزده و…  را به خوبی بررسی کنید. همین کار ساده موجب می‌شود که شما در آزمون بعدی حواستان باشد تا تعداد اشتباهات‌تان را بسیار کم‌تر کنید (آزمون بدون ارزیابی کاملاً بی‌فایده است).

12) در هر آزمون می‌توانید روی 2 درس از اختصاصی‌ها و 2 درس از عمومی‌ها هدف‌گذاری کنید؛ یعنی این درس‌ها را بیش‌تر بخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.