پیش‌داوری نكنيد

حتماً این را جمله معروف را شنیده‌‌اید که می‌گویند: همه‌ی ما باید Second Observer باشیم؛ یعنی از خود جدا شویم و خود را ببینیم و ارزیابی کنیم.تا به حال  چه‌قدر به این جمله اندیشیده‌اید؟ ارزیابی به معنای قضاوتی است آگاهانه است و برای یک قضاوت آگاهانه نیاز به سند و مدرک است. این سند و مدرک برای شما دانش‌آموزان و داوطلبان عزیزکنکور سراسری  می‌تواند کارنامه‌ی آزمون‌ها، جدول جمع‌بندی هدف‌گذاری، دفتر برنامه‌ریزی و… باشد که با تکیه به این اسناد ارزشمند خود را از بالا ببینید و ارزیابی کنید. سؤالاتی نظیر «کجا تعادل را رعایت نکردم؟ کدام روشم غلط بوده و … » می‌تواند شما را به یک  Second Observerتبدیل کند. راهکاری که بعد از سنجش کار خود به کار می‌برید نیز مهم است. هیچ گاه پیش‌داوری نکنید و با یک نمره‌ی بد از خودتان نتیجه‌گیری‌های غلط نداشته باشید. تفاوت‌ها را ببینید:

موقعیت‌های پیش‌داورری‌ها و قضاوت‌ها

جملاتی که دانش‌آموزان در دو موقعیت زیر می‌گویند و جملاتی که بهتر است بگویند

پیش‌داوری

قضاوت

با دیدن دفتر برنامه‌ریزی

ساعت مطالعه‌ام هیچ‌گاه بیش‌تر از nساعت نمی‌شود!

در چه وقت از شبانه‌روز وقت بیش‌تری هدر داده‌ام که ساعت مطالعه‌ام کاهش یافته. چه کنم که پیشرفت کنم؟

با دیدن هدف‌گذاری دهدهی

هیچ وقت درست به هدف‌گذاری ده‌دهی نمی‌رسم!

باید هدف‌گذاری  متناسبی را با کارنامه‌ی آزمون گذشته‌ام و نحوه‌ی مطالعه‌ام قبل از آزمون بعدی انجام دهم. چه کنم که پیشرفت کنم؟

با دیدن تراز پایین

همیشه ترازم ثابت است. هیچ وقت تراز من بالا نمی‌رود!

در کدام درس‌ها ضعیف عمل کردم؟ در کجای مطالعه‌ام تعادل را رعایت نکردم؟ چه کنم که پیشرفت کنم؟

 

بیایید برای یک بار هم که شده خودارزیابی دقیقی همچون یک قضاوت از نحوه‌ی مطالعه و درس خواندنتان داشته باشید تا با اصلاح کمبودها و روش‌های مطالعه به نتیجه‌ و هدف دلخواه خود برسید.

goals

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.