چرا باید دفتر برنامه‌ریزی داشته باشید؟

با توجه به حجم بالای درس‌های مطالعه‌شده در سال کنکور می‌توان گفت که این سال، سالی ویژه و متمایز از سال‌های دیگر است.

دانش‌آموزان با این حجم درسی که دارند اگر برنامه‌ریزی صحیح و منطقی نداشته باشند، درس خواندن و نتیجه گرفتن از کنکور برای‌شان چالش‌برانگیز خواهد بود. یک دانش‌آموز کنکوری زمانی موفق است که بداند در روز چند ساعت می‌تواند مطالعه‌ی مفید داشته باشد و از این ساعات چگونه باید استفاده کند.

images

دانش‌آموز باید بتواند اوقات مرده و تلف‌شده‌ی خود را به خوبی شناسایی کند تا بتواند از آن‌ها به نحو احسن استفاده کند. اوقات مرده ساعاتی است که صرف کارهای بیهوده می‌شود. شناسایی این ساعات و زنده کردن آن‌ها برگ برنده‌ی دانش‌آموزانی است که از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنند.

نوشتن دفتر برنامه‌ریزی و کامل کردن تمام قسمت‌های آن به دانش‌آموز کمک می‌کند که علاوه بر شناسایی اوقات مرده و هم‌چنین ساعت مفید مطالعه، منظم‌تر و منطقی‌تر برنامه‌ریزی کند و بتواند هر کاری را به‌موقع و در زمان مخصوص خود انجام دهد و زمان کافی برای انجام همه‌ی کار‌هایش داشته باشد.

با مشخص شدن میزان ساعت مطالعه در یک روز، دانش‌آموز تلاش می‌کند که با خود رقابت کرده و ساعت مطالعه‌ی خود را در روز بعد افزایش دهد. این کار هر روز و هر هفته انجام می‌گیرد و این رقابت هم‌چنان ادامه می‌یابد تا جایی که دانش‌آموز به حد ایده‌آل خود می‌رسد و از برنامه و نظمی که دارد لذت می‌برد.

به طور خلاصه میتوان گفت وجود دفتر برنامه‌ریزی به دانش‌آموز کمک می‌کند که با انگیزه درس بخواند و میزان ساعت مفید مطالعه‌ی خود را بتدریج افزایش دهد و بتواند نتیجه‌ی دلخواه خود را از آزمون‌ها بگیرد و با تلاش و انگیزه‌ی بیش‌تر به راه خود ادامه دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.