چرا برنامه ریزی؟

برنامه ریزی درست در زندگی یکی از ویژگی ها و ملاک های انسان های موفق به شمار می آید. یک انسان موفق به خوبی می داند که چه زمانی چه کاری باید انجام دهد و به هر کاری زمان مشخصی را اختصاص می دهد. در مقیاس کوچکتر دانش آموزی موفق است که برای همه جنبه های درسی و غیردرسی برنامه ریزی داشته باشد تا بتواند با تمرکز و آرامش خاطر به تمام برنامه ریزی ها و کارهایش برسد.

در یک کلام، ذهن نیازمند نظم است و برنامه ریزی اولین و مهم ترین قدم برای رسیدن به آن است.

حالا چه جوری می شه برنامه ریزی کرد؟؟!!!!

اولین قدم برای یک برنامه ریزی دقیق و صحیح، داشتن هدف است. این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی بدون هدف هیچ معنایی ندارد.هدف به شما انگیزه و قدرت حرکت به جلو را می دهد.

index

چه جوری هدف رو انتخاب کنیم؟

اولا واقع بین باشید چون بلند پروازی کار دستتان می دهد و جبران زمان و انرژی از دست رفته هم خیلی خیلی مشکل است. دوما سعی کنید برای رسیدن به یک هدف بزرگ از اهداف کوچک و به عبارت ساده تر اهداف کوتاه مدت کمک بگیرید.

خب این الان یعنی چی؟؟!!؟؟

اولا توجه کنید که هدف گذاری بر اساس وضعیت فعلی خودتون باشه، چیزی که هستید نه چیزی که فکر می کنید هستید یا دیگران درباره شما فکر می کنند چون اگر هدف گذاری ها  درست نباشد در نهایت باعث دلسردی و شکست شما می شود.

دوما کنکور هدف نهایی است و برای اینکه مطمئن باشید که آمادگی لازم را براش دارید بازه های کوتاه مدت رو براش در نظر می گیریم مثلا همون آزمون ها. یعنی ما بازه هایی در حدود دو هفته را انتخاب می کنیم و هدف هایی را برای پایان دو هفته ( درراستای بهبود وضعیت فعلی) در نظر می گیریم. توجه کنید که مشخص کردن زمان دقیق مورد نیاز هر درس و نقطه ای که انتظار داریم به آن برسیم بسیار حائذ اهمیت است مثلا مبحث آینه ها رو در فیزیک انتخاب می کنیم ابتدا به یادگیری مفاهیم می پردازیم و بعد تست های مربوطه را حل کرده و برای آزمون آماده می شویم. درآزمون نقاط ضعف ما مشخص شده و درصدد رفع مشکلات عمل می کنیم تا به نقطه پایداری در مبحث ذکر شده برسیم.

پس چی شد؟؟؟

برنامه ریزی نیاز به هدف داره و بهتره برای رسیدن به اون هدف از هدف های کوچکتر استفاده کنیم.بعدا بیشتر راجع به نحوه هدف گذاری و برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت صحبت خواهیم کرد. 

 

منبع:http://daneshgahtehraniha.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.