چرا بعضی‌ها برترند؟

بارها و بارها این جمله‌ی غلط را شنیده‌اید که برتری دانش‌آموزان را نسبت به یکدیگر، استعداد شخصی تعیین می‌کند.ما در این مقاله سعی داریم به عوامل اصلی این برتری بپردازیم.مهمترین و کلیدی ترین عوامل تاثیرگذار در این رابطه عبارتند از:

اعتمادبه‌نفس بیش‌تر: اعتماد به حافظه نخستین گام تقویت حافظه است. به قوی بودن حافظه‌ی خود اعتماد کنید.

علاقه‌ی بیش‌تر: اگر به موضوعی علاقه‌مند باشید بهتر آن را یاد می‌گیرید. پس ابتدا با آن‌ها شروع ‌کنید.

ایجاد ارتباط و به‌‌هم‌پیوستگی: حافظه مطالب مرتبط و به‌هم‌پیوسته را بهتر در خود جای می‌دهد؛ بنابراین مطالب باید به صورت زنجیره‌ای، پیوسته و در ارتباط با هم درآیند تا کار به‌خاطرسپاری و از آن مهم‌تر، عمل به‌یادآوری راحت باشد.

بهتر درک کردن: پروفسور ربروت توکه می‌گوید: درسی که کاملاً فهمیده شود از قبل یاد گرفته شده است.

images

چگونه برتر شویم؟

رعایت عناصر اصلی مطالعه: دفتر برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری واقع بینانه در آزمون های آزمایشی، منابع کمک آموزشی استاندارد

تعادل در مطالعه: چه‌قدر پايه و چه‌قدر دروس عمومي و چه‌قدر دروس اختصاصي: بهترين كار شخصي‌سازي برنامه ریزی است؛ يعني وقتي چند برنامه داريم  و نمي‌رسيم همه را اجرا كنيم بايد بتوانيم تعادلي بين برنامه‌ها به وجود آوريم.

هدف‌گذاري: هدفي كه انتخاب مي‌كنید به وضعيت شما نزديك‌تر باشد؛ زیرا آرامش بيش‌تري خواهید داشت. حتماً هدف گذاری را در آزمون اجرا كنید. زماني كه به آزمون مي‌روید براي خود در نظر داشته باشید كه در آزمون در هر درس به چند سؤال بايد پاسخ بدهید.

نحوه‌ی صحیح مطالعه

1) تثبیت آموخته‌ها: با مرور کافی سطح خود را در درس‌ها تثبیت کنید.

2) تبدیل یادگیری ناقص به کامل: سؤال‌هایی که اشتباه جواب داده بودید یا در دام آموزشی افتاده بودید یا شک‌دارها یا آن‌هایی که فکر می‌کردید ناقص یاد گرفته‌اید را به یادگیری کامل تبدیل کنید.

 3) توجه به اولویت‌های زود بازده: تبدیل نقطه‌ی قوت به نقطه‌ی ‌ قوت پایدار یا مطالعه‌ی درس‌های تلنگری و آن‌هایی که با کمی مطالعه می‌توانید بهتر نتیجه بگیرید.

4) توجه به چالش‌های همیشگی و مزمن: مطالعه‌ی درس‌های خاموش و آن‌هایی که در پاسخ برگ سفید ‌گذاشته‌اید.

مدیریت اراده: توانايي پاسخ‌گويي به سؤال را در هر شرايطي داشته باشید؛ مثلاً زماني كه با يك سؤال سخت برخورد مي‌كنید باید بدانید که چگونه با آن برخورد كنید و خود را از بحران خارج كنید.

آموزش: به وسیله‌ی آموزش به افراد دیگر می‌توان عمل فراگیری یا بهره‌‌گیری از حافظه را که یک فعالیت مستقیم و قابل کنترل است افزایش داد.

کشف روش‌ها: این آیتم مهم‌ترین شاخض است؛ یعنی کشف کنید که چه کار کردید که در درسی موفق شدید.

نتیجه:

یا به اندازه‌ی آرزوی‌تان تلاش کنید یا به مقدار تلاشتان آرزو کنید.

لرد بایرون: همه‌‌‌ی خوشبختی‌ها و موفقیت‌هایی که به من روی آورده، از درهایی وارد شده که آن‌ها را به‌دقت بسته بودم.

اریسون سووت ماردن: میزان بزرگی و موفقیت هر فرد بستگی به این دارد که تا چه حد می‌تواند همه‌ی نیروهای خود را در یک کانال بریزد.

جان ماکسول: اگر کسی استعداد طبیعی داشته باشد باز هم باید برای موفقیت تمرین کند و آماده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.