چرا و چگونه آزمون آزمايشي بدهيم؟(قسمت اول)

 کمتر داوطلب آزمون سراسری اين روزها آزمون آزمايشي نمي‌دهد. آزمون­هاي آزمايشي مراکز مختلف و شيوه‌هاي متنوع  برگزاري آزمون، اعم از آزمون حضوري، مجازي و …، باعث شده است که بيشتر داوطلبان قبل از برگزاري کنکور سراسري، خود را در آزمون‌هاي آزمايشي محک بزنند؛ کاري مثبت و قابل قبول که مي تواند آمادگي داوطلب را براي حضور در جلسة اصلي بيشتر کند؛

اما نکته بسیار کلیدی و مهمی که داوطلبان بایستی همواره مد نظر داشته باشند این است که صرف حضور در جلسۀ آزمون، ارزشمند نيست و حتي شايد تاثير منفي داشته باشد، چرا که داوطلب تصور مي­کند همين که در آزمون‌­هاي آزمايشي شرکت مي­کند، موفقيت او در آزمون سراسري تضمين شده است.  در اين مطلب، تعدادي از مواردي که هر شرکت کننده در آزمون‌­هاي آزمايشي بايد رعايت کند، ذکر مي‌گردد.

هدف يادگيري است
هدف از هر آزمون آزمايشي، جزيي کردن و تقسيم کردن مباحث درسي است تا دانش‌آموز و داوطلب بتواند بمرور بر مطالب هر درس تسلط پيدا کند و ظرافت‌ها و نکته­هاي مهم هر مبحث درسي را دريابد. در آزمون‌هاي آزمايشي، داوطلب متوجه مي‌شود که  اطلاعاتش در کدام مباحث، کم، اشتباه يا ناقص است و  نياز به مطالعه بيشتر دارد.
 
url_13

جرات «نه» گفتن
بي شک در هر آزموني داوطلب به تعدادي از سؤال ها نمي‌تواند پاسخ دهد. اين عدم پاسخ يا به دليل کامل نبودن اطلاعات داوطلب است و يا به وقت گير بودن سؤال‌ها باز مي‌گردد. داوطلب موفق کسي است که بتواند اين سؤال‌ها را شناسايي کند و وقت خود را صرف آنها ننمايد. گاه مي‌شنويم که يک داوطلب براي سؤالي 5 دقيقه يا حتي بيشتر، وقت مي‌گذارد؛
 
افرادي که مي گويند وقتي به سؤالي پاسخ نمي دهند، کلافه مي­شوند يا ذهنشان تا انتها درگير آن سؤال باقي خواهد ماند. به اين دسته از داوطلبان بايد گفت که مفهوم آزمون‌هاي آزمايشي را درک نکرده‌اند و در نهايت براي آزمون سراسري آماده نخواهند شد؛ چون هيچ داوطلبي به تمامي سؤال‌هاي کنکور سراسري پاسخ صحيح نمي‌دهد و بهترين رتبه­ هاي کنکور نيز مي دانند که لازمۀ موفقيت اين است که خود را درگير يک سؤال يا حتي سؤال‌هاي يک درس نکنند و فقط به سؤال‌هايي پاسخ دهند و گزينه‌هايي را انتخاب کنند که به‌ درستيِ پاسخ آنها‌ کاملاً اطمينان دارند.
 
مديريت زمان
زمان پاسخگويي به سؤال­هاي کنکور، محدود است. شايد اگر فرصت پاسخگويي  چند برابر زمان تعيين شده بود، تعداد قابل توجهي از داوطلبان مي­توانستند به اکثر سؤال­هاي کنکور پاسخ صحيح دهند؛ اما يکي از ويژگي‌هاي آزمون تستي، محدوديت زمان پاسخگويي است، و فردي مي‌تواند در آزمون تستي نتيجه‌اي قابل قبول کسب کند که علاوه بر دانش لازم، مديريت زمان نيز داشته باشد.
 
در آزمون سراسري، که از چندين درس سؤال مي‌شود و ضرايب دروس متفاوت است، داوطلبان بايد به اين محدوديت زمان توجهي ويژه داشته باشند. متاسفانه تعدادي از داوطلبان در آزمون‌هاي آزمايشي به اين امر بي توجه هستند و وقتي از آنها سؤال مي‌شود که براي مثال، «چرا درصد شما در درس شيمي و یا درس زبان انگلیسی صفر است؟» حق به جانب مي‌گويند که وقت نکرده‌اند، و چون شيمي و زبان آخرين درس های عمومی و اختصاصی آزمون است، نمي­رسند که به سؤال‌هاي آن درس پاسخ دهند!
 
بي شک گفتن چنين حرفي، عذر بدتر از گناه است؛ زيرا اين سخن به معناي آن است که داوطلب، هدف از شرکت در آزمون هاي آزمايشي را فراموش کرده است.
اين افراد همان  داوطلباني هستند  که اکنون در آزمون‌هاي داخلي يا هنگام تست زدن شخصي از ماشين حساب استفاده مي‌کند و بعد سر جلسه آزمون، از محاسبات ساده ذهني باز مي‌مانند يا مجبورند که وقت زيادي را صرف ضرب و تقسيم کنند؛ افرادي که سؤال‌هاي سخت اولين درس‌ها را پاسخ مي‌دهند، اما به سؤال‌هاي آسان آخرين درس‌ها نمي‌رسند و به اين نکته توجه ندارند که مي‌توانستند به جاي پاسخگويي به يک سؤال سخت، چند سؤال آسان را پاسخگو باشند.
پس در آزمون‌هاي آزمايشي، تلاش کنيد که زمان در دست شما باشد و شما اسير وقت نشويد و بدين وسيله آمادگي لازم را براي حضور موفق آزمون سراسري کسب کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.