چند راهکار برای افزایش تمرکز

تمرکز، یکی از عوامل مهم و کلیدی در یادگیری بهتر و به‌خاطرسپاری مطالب است که نه‌تنها در درس خواندن بلکه در مطالعه‌ی هر کتاب، مقاله، داستان و حتی متن‌های کوتاه هم به آن نیاز داریم.

براي ايجاد تمرکز در مطالعه، نکات زير را با دقت مد نظر قرار دهید:

1. سعی کنید جای مشخصی برای درس خواندن انتخاب کنید تا هر گاه در آن مکان قرار گرفتید، بدانید که کاری جز درس خواندن ندارید.

2. کتاب‌ها، جزوه‌ها و منابع مطالعاتی‌تان را مرتب کنید و به آن‌ها نظم دهید و به ترتيب و برحسب نياز از آن‌ها استفاده کنید تا سردرگم نشوید.

3. در برنامه‌ريزی برای مطالعه‌، زمان درس خواندن، استراحت و کارهای فوق برنامه‌هاي‌تان را بطور کامل مشخص کنید و آن‌ها را از یکدیگر جدا کنید(مدیریت زمان).

images

4. خودتان را ملزم به يادگيری عميق و مفهومی درس‌ها و مباحث کنید و توجه داشته باشید که عدم تمرکز و حواس‌پرتی در حین مطالعه، باعث بروز یادگیری‌های ناقص و مطالعه‌ی سطحی مطالب می‌شود.

5. وقتي هيجان‌زده هستید یا خوابتان می‌آيد، برای مدت کوتاهی مطالعه را تعطیل کنید و سعی کنید افکارتان را متمرکز کرده و سپس مطالعه را دوباره از سر بگيرید.

6. خودتان را درگير موضوعات غير مهم نکنید تا در هنگام مطالعه آرامش بيش‌تری داشته باشید.

7. موضوعاتی را که باعث پراکندگی افکارتان می‌شود، بشناسید و آن‌ها را روی يک برگه بنويسید و در زمان‌های استراحت درباره‌ی آن‌ها فکر کنید.

8. گاهی پیچیدگی مباحث، تمرکز را از بین می‌برد. در این حالت سعی کنید از منابع کمک‌آموزشی مناسب استفاده کنید و مباحث پیچیده را برای خودتان قابل فهم‌تر کنید.

9. ساعت و زمان خوابتان را تنظیم کنید تا همواره پرانرژی و شاداب باشید. خواب‌آلودگی و کم‌خوابی هر دو به یک میزان تمرکز را از بین می‌برند و راندمان یادگیری را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می‌دهند.

10. در حین مطالعه، زیر نکات و جمله‌های مهم کتاب خط بکشید و آن‌ها را نشان‌دار کنید تا توجهتان به این نکات جلب شود و تمرکزتان از بین نرود و احساس یکنواختی در مطالعه نداشته باشید.

وقتی هدف مشخصی دارید و برای رسيدن به آن بطور صحیح و اصولی برنامه‌ريزی و حرکت می‌کنید، بايد تمام عوامل را به گونه‌ای کنار هم قرار دهید تا مکمل و همسو با خواسته‌های‌تان باشند. پس تا جایی که می‌توانید روی مباحثی که می‌خوانید، متمرکز شوید و عمیق و مفهومی یاد بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.