چند مؤلفه‌ی ساده برای بالا بردن بازده مطالعه

شرایط و نحوه‌ی مطالعه‌ی هر کس (مانند زمان مطالعه، مکان مطالعه و .. ) که به یک مطالعه‌ی ایده‌آل مربوط می‌شود مخصوص خود اوست و نمی‌توان گفت که با چه راهی بهتر به مقصد می‌رسد.اما می‌توان مطالبی کلی در این زمینه بیان کرد و راهکار‌ها و ترفندهای مناسبی برای کسب بهترین نتیجه با صرف کم‌ترین انرژی ارائه کرد.

مکان و حالت مطالعه:

بهترین مکان مطالعه مکانی است آرام با نور کافی که تا حد امکان وسایلی که حواس فرد را پرت می‌کند در آن وجود نداشته باشد؛ البته بسته به هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. بهترین مکان برای مطالعه، منزل است؛ چون نه مثل فضای آزاد سر و صدا وجود دارد و نه مانند کتابخانه و مدرسه دوستان و افراد دیگر حضور دارند که به جای مطالعه، حواس فرد متوجه آن‌ها شود. البته اگر دانش‌آموزان به جای حرف زدن و توجه به مسائل دیگر با هم درس بخوانند و مشکلات یکدیگر را رفع کنند تأثیر چند برابر نسبت به مطالعه‌ی فردی خواهد داشت. در صورتی که فرد در منزل امکان مطالعه نداشته باشد کتابخانه به او توصیه می‌شود.

بهترین حالت مطالعه نیز هنگامی است که شما در یک مکان همیشگی و ثابت پشت میز نشسته باشید، طوری که پاها به طور ثابت با زاویه 90 درجه روی زمین قرار گیرد و زاویه‌ی چشم با سطح کتاب 30 درجه باشد اگر هم برای فردی امکان استفاده از شرایط فوق نباشد به او توصیه می‌شود به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی خوابیده درس نخواند؛ چون هم تمرکز او کم می‌شود و هم بازده مطالعاتی‌اش پایین می‌آید و در بلندمدت به چشم‌ها آسیب وارد می‌شود. در این حالت بهتر است فرد روی زمین بنشیند و مطالعه کند. در صورت تغییر دایمی مکان مطالعه، هر بار ذهن شما متوجه اشیا و موضوعی جدید در آن مکان و باعث کاهش تمرکز  می‌شود و هر بار نیز این موضوع باعث پایین آمدن بازده مطالعه‌ی شما می‌شود؛ اما مکان ثابت به شما کمک می‌کند که از این مشکل رهایی یابید؛ زیرا پس از گذشت چند روز، ذهن به اشیای محیط اطراف شما عادت می‌کند و تنوع و موضوعات جدید کم‌رنگ می‌شوند و ذهن دیگر خود را درگیر آن‌ها نخواهد کرد.

نور مطالعه:

بهتر است برای مطالعه از نور زرد و سفید به طور هم‌زمان استفاده شود، به طوری که یک نور از پشت سر تابیده شود و یک نور از بالای سر. نور سفید به طور طولانی باعث خواب‌آلودگی فرد می‌شود و نور زرد نیز پس از زمانی نه چندان طولانی، موجب خستگی چشم‌ها می‌شود و به عبارتی چشم‌ها را می‌زند.

dsf

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.