چند نکته‌ی مهم برای مطالعه‌ی مفید و مؤثر(بخش اول)

در این سلسله مقالات سعی داریم تا شما را با راهکارهایی ساده و در عین حال موثر برای داشتن یک مطالعه موثر و با کیفیت آشنا کنیم.

1- براي مطالعه از برنامه‌اي ثابت و منظم استفاده کنيد. ساعات مطالعه‌ی هفتگي‌تان را مشخص کنيد. سهم هر درس را مشخص کنيد و به آن پايبند باشيد.

2- سعي کنيد هميشه پشت ميز کارتان درس بخوانيد. از لم دادن، خوابيدن روي تخت و دراز کشيدن هنگام مطالعه اجتناب کنيد؛ اين کار شما را سست و تمرکزتان را کم و خستگي‌تان را زياد خواهد کرد و حواس‌پرتي‌تان را افزايش خواهد داد.

3- اصل يادگيري با فاصله را فراموش نکنيد. هر 50 يا 60 دقيقه، 10 تا 15 دقيقه به خودتان استراحت دهيد. اين کار باعث افزايش راندمان مطالعاتي شما خواهد شد. تمرکزتان را زياد خواهد کرد. سرعت يادگيري را افزايش داده و ميزان مطالبی را که به حافظه سپرده می‌شوند زياد خواهد کرد.

images

4- براي اين‌که مطالعه‌ی مفيد و مؤثري داشته باشيد قبل از خواندن هر درس يا فصل براي خودتان دقيقاً مشخص کنيد که اين حجم از مطلب را در حدود چند دقيقه يا ساعت مي‌خواهيد به پايان برسانيد. اين کار سرعت مطالعه‌ی شما را افزايش خواهد داد.

5- هنگام خستگي، گرسنگي و خواب‌آلودگي از مطالعه کردن اجتناب کنيد؛ اين شرايط براي مطالعه، مفيد و مؤثر نيست. در ايام امتحانات هنگامي که از خواب و استراحت‌تان کم مي‌کنيد تا بيش‌تر بخوانيد ميزان مطالعه‌ی مفيد و مؤثر شما سير نزولي مي‌پيمايد و نتيجه‌ی به‌دست‌آمده هرچند ممکن است شما را راضي کند اما کاملاً سطحي و گذراست و به سرعت به فراموشي منتهي مي‌شود. بهتر است به صورت متعادل و پيوسته مطالعه کنيد تا سطح يادگيري شما کامل و پايدار باشد.

6- براي خواندن هر درس، هر فصل يا هر بخش از کتاب، آن را به قسمت‌هاي کوچک‌تر تقسيم کنيد. زمان در نظر گرفته‌شده براي هر قسمت را مشخص کنيد و آن را عميق و دقيق فرا گيريد. يادتان باشد که هر چه  فصل‌ها يا درس‌ها به بخش‌هاي کوچک‌تري تقسيم شوند و عميق‌تر ياد گرفته شوند ديرتر فراموش مي‌شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.