چند نکته طلایی برای خلاصه‌‌نویسی

خلاصه‌نویسی یکی از ابزارهای مناسب برای یادگیری بهتر و ماندگاری بهتر مطالب درسی و هم‌چنین جلوگیری از به هدر رفتن زمان شما دانش آموزان و بخصوص شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری است. برای داشتن چکیده‌ی مطلب مفید باید به چند نکته مهم و کلیدی توجه داشت که در مقاله زیر به آن اشاره می‌شود:

ابتدا به مطالعه‌ی دقیق متن کتاب درسی خود بپردازید و سعی کنید نکات کلیدی و پرتکرار را در زمان مطالعه، خوب به خاطر بسپارید. سپس بعد از پایان یافتن مطالعه، شروع به نوشتن خلاصه‌ای دقیق و جامع برای مبحث مورد نظر کنید، بدین صورت که ابتدا نام سرفصل مربوط را یادداشت کرده سپس اقدام به نوشتن کلیدواژه‌ها و نکته‌های مهم در زیر آن بپردازید.

write

در مقابل آن‌ها تعاریف، کاربردها و پیوستگی مطالب را با سایر مباحث همان درس یادداشت کنید، به طوری که با دیدن این مطالب چهارچوب اصلی مبحث مورد نظر و نکات پرتکرار و مهم آن قابل شناسایی باشد. قدم بعدی نوشتن مفهوم سرفصل مربوط در 10 یا 15 سطر است.

لازم به ذکر است که مطالبی که می‌نویسید نباید دقیقاً مطابق متن کتاب درسی باشد و بهتر است که داوطلب ابتدا آن چیزی را که خود از مطلب فراگرفته و برایش قابل درک است یادداشت کند و بعد با مقایسه‌ی آن با کتاب درسی در صورت وجود اشتباه به رفع آن بپردازد. در آخر اقدام به طرح سؤال یا نوشتن تست‌های مهم و نکته‌دار در انتهای خلاصه‌نویسی‌ کند. به یاد داشته باشید که برای خلاصه‌نویسی مباحث درس ریاضی و فیزیک، نوشتن فرمول‌ها به همراه توضیح راه‌حل آن‌ها و هم‌چنین ضرایب و تبدیل واحدها الزامی است.

با استفاده از این روش می‌توانید بعد از مطالعه‌ی دقیق مباحث درسی با فکر کردن به مطالب و بدون نگاه کردن به متن کتاب، اقدام به فکر کردن درباره‌ی مبحث مورد نظر کرده و با توجه به سطح یادگیری خود اقدام به نوشتن یک خلاصه‌ی مفید و قابل فهم برای خود کنید و هنگام مرور مجدد مطالب درسی مورد نظر با اختصاص زمان کوتاهی برای مطالعه‌ی خلاصه‌ها مجدداً مباحث درسی را به یاد بیاورید و بعد از آن اقدام به حل تمرین و تست و در انتها ارزیابی مطالب درسی خود کنید.

از دیگر ویژگی‌های مفید این روش این است که هم نکات کلیدی درس‌های مختلف را به همراه کاربرد آن‌ها به صورت کلیدواژه و شناسنامه‌ای فرامی‌گیرید و یادداشت می‌کنید و هم پیوستگی مطالب را رعایت کرده و هم‌چنین مفهوم مبحث مورد نظر را با توجه به سطح یادگیری خود یادداشت کرده‌اید.

 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.