چند نکته مهم درباره انتخاب رشته آزمون سراسري 94

با توجه اعلام نتایج اوليه آزمون سراسري سال 1394 از طريق سايت سازمان سنجش و همچنين نزديک شدن به مهلت انتخاب رشته اين آزمون، در اين مطلب، چند نکته مهم را که دانستن آنها هنگام انتخاب رشته اينترنتي لازم و ضروری است، با شما در ميان مي­گذاريم و اميدواريم که با رعايت آنها، انتخاب رشته موفقي داشته باشيد.
 
1- داوطلباني مي­ توانند رشته­ هاي تحصيلي گروه يا گروه­ هاي آزمايشي و دوره يا دوره­ هاي مختلف (اعم از متمرکز و نيمه­ متمرکز) دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالي را انتخاب نمايند که براساس نتيجه اوليه، مجاز به انتخاب رشته در گروه يا گروه­ هاي آزمايشي و دوره يا دوره­ هاي مورد نظر شده باشند.
 
2- آن گروه از داوطلباني که در دو يا سه گروه آزمايشي شرکت کرده و براساس نتيجه اوليه خود در دو يا سه گروه آزمايشي مربوط مجاز به انتخاب رشته شده­ اند، لازم است که کليه کد رشته­ هاي مورد علاقه خود را از هر يک از گروه­ هاي آزمايشي مربوط از طريق سايت رسمی سازمان سنجش (www.sanjesh.org)آموزش کشور انتخاب کرده و آنها را منحصراً در يک فرم انتخاب رشته از اولويت 1 تا 150 وارد کنند.
 
3- با توجه به اينکه گزينش داوطلبان در کد رشته­ هاي انتخابي براساس نمره کل اکتسابي در زير گروه­ ها يا معدل کتبي ديپلم (در رشته­ هايي که پذيرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصيلي است) و با رعايت ساير ضوابط و شرايط صورت مي­ پذيرد، بنابراين، اولويت کد رشته­ هاي انتخابي در فرم انتخاب رشته­ هاي تحصيلي، صرفاً تقدم و تاخر و يا علاقه داوطلب را به ادامه تحصيل در هر يک از رشته محل­ هاي انتخابي وي تعيين مي­ کند و تاثيري در پذيرفته شدن وي ندارد.
 
4- از آنجا که پذيرفته­ شدگان دوره­ هاي روزانه (اعم از رشته­ هاي تحصيلي متمرکز يا نيمه­ متمرکز) آزمون سراسري سال 1394، حتي با انصراف قطعي از تحصيل، حق ثبت­ نام و شرکت در آزمون سراسري سال 1395 را نخواهند داشت، بنابراين، به داوطلبان توصيه اکيد مي­ شود که در انتخاب رشته­ هاي دوره­ هاي روزانه به اين امر توجه داشته باشند.
 
5- مطالب مندرج در دفترچه­ هاي راهنماي شماره 1 و 2 آزمون سراسري سال 1394 (دفترچه شماره 2 در روزهاي آينده روي سايت سازمان قرار خواهد گرفت) و همين طور اطلاعيه­ هاي مندرج در هفته­­ نامه پيک­ سنجش و سايت سازمان را به طور دقيق مطالعه کنيد و به ضوابط و شرايط نيز توجه داشته باشيد.

images

 
6- قبل از مراجعه به سايت سازمان سنجش، فرم پيش­نويس انتخاب رشته را تکميل کنيد و عناوين رشته و دانشگاه­ هايي را که انتخاب کرده­ايد، به صورت دقيق بنويسيد و از صحت آنها اطمينان يابيد.
 
7- تمام مراحل انتخاب رشته را که با عنوان «گام» در برنامه انتخاب رشته تعريف شده است، با دقت و به صورت کامل طي کنيد و به تذکرات و خطاهايي که اين برنامه اعلام مي ­کند توجه کرده و آنها را برطرف نماييد.
 
8- در صورتي که اطلاعات شما به صورت کامل دريافت شده باشد، سيستم يک «رسيد 15 رقمي» به عنوان رسيد دريافت انتخاب رشته به شما ارايه مي­ کند. اين رسيد پس از انجام کامل مراحل ارسال اطلاعات، در يک صفحه مجزا ارايه مي­ شود و تا زماني که اين رسيد به شما ارايه نشده، انتخاب رشته شما پايان نيافته است.
 
9- پس از دريافت رسيد از بخش «مشاهده اطلاعات»، حتماً از فهرست کد رشته­ هاي انتخابي خود در فرم انتخاب رشته اينترنتي که بالاي آن، رسيد انتخاب رشته 15 رقمي و شماره نسخه چاپي درج شده است، يک نسخه چاپي تهيه کرده و آن را تا زمان اعلام نتايج نهايي، ‌به صورت محرمانه نزد خود نگهداري نماييد.
 
10- نحوه انتخاب رشته­ هاي تحصيلي و همچنين مواد امتحاني و ضرايب دروس هر يک از رشته ­هاي تحصيلي (در هر يک از گروه­ هاي آزمايشي و در زيرگروه­ هاي مربوط به آنها) در همه دوره­ ها يکسان است.
 
11- تنها داوطلباني که براساس نتيجه اوليه، مجاز به انتخاب رشته­ هاي دوره روزانه دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالي شده­ اند، مي­توانند اين گونه رشته­ ها را انتخاب کنند.
 
12- پذيرفته شدن در هر يک از رشته ­هاي تحصيلي دوره روزانه (اعم از متمرکز يا نيمه­ متمرکز) به عنوان يک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولي در آزمون سراسري تلقي مي­ شود.
 
13- داوطلباني که در آزمون سراسري سال 1394 شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده­ اند، مجاز به انتخاب رشته­ هاي تحصيلي به روش پذيرش با آزمون و همچنين انتخاب رشته­ هاي تحصيلي به روش پذيرش صرفاً با اعمال سابق تحصيلي در هر يک از گروه­ هاي آزمايشي که در آن شرکت کرده و دوره­ هايي که در آن اعلام علاقه­ مندي نموده­ اند، هستند و از اين لحاظ محدوديتي براي آنها وجود نخواهد داشت.
 
14- لازم به يادآوري است که در هر دو روش (پذيرش با آزمون و پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي)، هر داوطلب مي­ تواند متقاضي يک گروه آزمايشي اصلي (علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني) و دو گروه آزمايشي هنر و زبان­ هاي خارجي شود. بديهي است که يک داوطلب نمي­ تواند همزمان متقاضي دو گروه آزمايشي از گروه‌هاي آزمايشي اصلي، يعني گروه­ هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني، شود.
 
15- در انتخاب رشته به شرايط و ضوابط مربوط به دوره­ ها، دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالي و رشته­ ها توجه داشته باشيد و کد رشته­ هايي را انتخاب کنيد که علاوه بر اينکه براساس کارنامه اجازه انتخاب آنها به شما داده شده است، شرايط و ضوابط آن کد رشته ­ها را نيز دارا باشيد.
 
16- رتبه کل مندرج در کارنامه شما به هيچ وجه در گزينش مؤثر نيست؛ بنابراين، نکته مهمی که بایستی به آن توجه و دقت ویژه ای داشته باشید این است که لازم است که هنگام انتخاب رشته، فقط به رتبه­ هاي خود در زيرگروه­ ها توجه کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.