چند نکته کلیدی درباره‌ی مرور کردن

 آیا تا کنون به این مطلب توجه کرده‌اید چه عاملی می‌تواند موجب تبدیل مطالب مطالعه‌شده به مطالب تثبیت‌شده در خانه‌های حافظه شود؟ تثبیت هر نوع اطلاعاتی در ذهن نیازمند تکرار و رسوب در خانه‌های بلندمدت حافظه است. یکی از عوامل مهم تکرار برای ذخیره‌سازی اطلاعات مرور کردن مطالب است.

در ادامه به بیان چند نکته کلیدی درباره‌ی مرور کردن می‌پردازیم.

1. هدف از مرورکردن را دریابید. مرور کردن ممکن است به منظور بازآموزی یا بازیابی مطالب یا سازمان‌دهی آموخته‌های قبلی یا فعال کردن ذهن برای افزایش سرعت انتقال ذهنی باشد.

2. مرور نوعی فعالیت مطالعاتی است. سعی کنید این مرور، فعالانه باشد؛ یعنی هنگام مرور کردن باید به طرح سؤال و پاسخ‌گویی به آن، سازمان‌دهی آموخته‌ها، اشکال‌یابی، رفع اشکال و… بپردازید.

3. مرور کردن فقط به زمان امتحانات یا آزمون ها اختصاص ندارد بلکه باید برای تثبیت آموخته‌ها در زمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

4. هنگام مرور کردن متن کتاب درسی به مواردی که زیر آن خط کشیده‌اید، کلماتی که به صورت رنگی نوشته شده‌اند، به مطالب داخل کادر‌های ویژه، پررنگ‌نویسی‌ها و مطالب مشابه توجه کنید.

Book-reviews

5. یکی از انواع مرور به خصوص برای داوطلبان کنکور سراسری، مرور آزمون‌هاست. آزمون‌های آزمایشی سال‌های قبل یکی از بهترین منابع برای مرور در ایام قبل اآزمون است.

6. مرور کردن و انتخاب زمان مرور، یک نیاز و یک هنر است. اغلب اوقات دیگران از وقت‌های مرده‌ی خود برای مرور کردن استفاده می‌کنند. در حالی که باید بهترین وقت‌تان را برای مرور کردن در نظر بگیرید، نه اوقاتی که خسته هستید یا روبه‌روی تلویزیون نشسته‌اید.

۷. این فکر را از ذهنتان دور کنید که مرور یعنی خواندن حجم ثابتی از مطالب در زمان اندک و با سرعت بیش‌تر. فکر نمی‌کنید این همان تندخوانی است نه مرور کردن؟

8. مرور محتوایی آشناترین نوع مرور است. کاری که شاید تا کنون بارها و بارها آن را انجام داده باشید. در مرور محتوایی هدف اصلی بازآموزی و بازیادآوری آموخته‌های قبلی و حصول اطمینان از یادگیری است.

9. مرور عادت‌ها یکی دیگر از انواع مرور کردن است. عادت‌های بازدارنده و پیش‌برنده را شناسایی کنید. عادت‌های مضر بازدارنده را از بین ببرید و عادت‌های مفید پیش‌برنده را تقویت کنید.

10. برای مرور کردن سیر مطالعاتی خاصی را باید طی کرد. ابتدا باید با تعریف‌ها و مفاهیم آغاز کنید، سپس با مثال‌ها ادامه دهید و آن گاه به تمرین‌ها بپردازید تا به تسلط کافی و مناسب دست پیدا کنید.

11. در برنامه‌ریزی درسی خود زمانی را برای مرور درس‌های‌تان در نظر بگیرید و زمان‌بندی خاصی هم برای مرورهای‌تان داشته باشید.

12. تکالیفتان را با دقت و آگاهی انجام دهید. انجام تکالیف به منزله‌ی اولین گام در مرور کردن آموخته‌های‌تان در مدرسه تلقی می‌شود.

13. مرور برنامه‌ریزی‌های‌تان را فراموش نکنید. شاید نیاز به تغییر و اصلاح داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.