چهار اصل مهم در تست‌زنی

در این مقاله به بیان 4 اصل کلیدی برای موفقیت در تست زنی می پردازیم:

1.بررسی اجمالی

سؤال‌ها را به طور اجمالی بررسی کنید. راهنمایی‌ها را با دقت هرچه تمامتر بخوانید و متوجه تعداد و نوع سؤال‌ها باشید و وقت خود را طبق ارزش سؤال زمان‌بندی کنید.

2. زمان

زمان یکی از عواملی است که قبل از تست زدن و پاسخ‌گویی به آزمون‌های تستی باید مد نظر باشد. سعی کنید وقت خود را با توجه به ارزش سؤال زمان‌بندی کنید. بسیار مهم است مدت‌زمانی که برای پاسخ‌گویی هر سؤال در نظر می‌گیرید با مدت‌زمانی که برای پاسخ‌گویی آن سؤال تعیین‌شده هماهنگ باشد. خوب است برای ایجاد این هماهنگی در منزل شرایطی شبیه به آزمون سراسری به وجود بیاورید و ساعتی را که زمان آن قابل تنظیم است در نظر بگیرید و به تعدادی سؤال با زمانی مشخص پاسخ دهید.

images

3. سرعت عمل

سرعت عمل عامل دیگری است که در آزمون‌های تستی اهمیت دارد. معمولاً کسانی که تمرکز بیش‌تری دارند و مطالب را خوب خوانده باشند در پاسخ‌گویی حضور ذهن دارند و با سرعت عمل بیش‌تری پیش می‌روند. برای این‌که در تست زدن سرعت عمل داشته باشید بطور مستمر تمرین کنید.

4. دقت

عامل مهم دیگر در تست زدن دقت است. در پاسخ به سؤال‌های چهارگزینه‌ای باید دقت کنید خانه را اشتباه پر نکنید و علاوه بر آن سؤال و جواب‌ها را با دقت بخوانید. نکات ریزی در سؤال‌های چهارجوابی است که ممکن است خواننده را دچار اشتباه کند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

– سؤال‌هایی که آخر آن‌ها با کلمه‌ی ”می‌شود” و ”نمی‌شود” ختم می‌شود ممکن است داوطلبی را که دقیق سؤال را نمی‌خواند به اشتباه بیندازد و درنتیجه گزینه را اشتباه انتخاب کند.

– نکته‌ی دیگر این است که در آزمون‌های چهارگزینه‌ای معمولاً چهار گزینه شباهت زیادی به هم دارند و ممکن است داوطلب با خواندن اولین گزینه، آن را صحیح بداند و از خواندن سه گزینه‌ی دیگر خودداری کند. توجه داشته باشید که چهار گزینه را حتماً بخوانید و با مقایسه‌ی آن‌ها صحیح‌ترین را انتخاب کنید.

– در سؤال‌های جورکردنی به تدریج که موارد را با هم جور می‌کنید آن‌ها را حذف کنید. در این صورت پاسخ‌ها کم‌تر خواهد شد و احتمال کاربرد مجدد آن‌ها کاهش خواهد یافت.

– در موقع حدس زدن معمولاً اولین حدس شما درست است؛ بنابراین زیاد وسواس به خرج ندهید تا جواب را عوض کنید، مگر در مواقعی که کاملا مطمئن هستید.

– پاسخ‌هایی را که می‌دانید غلط است کنار بگذارید و بدین طریق تعداد پاسخ‌های مربوط به هر تست  را محدود کنید تا احتمال پیدا کردن پاسخ صحیح را بیش‌تر کنید.

– سؤال‌های آسان را زودتر جواب دهید. اگر احساس می‌کنید سؤالی پیچیده است، وقت خودتان را زیاد روی آن سؤال تلف نکنید. کنار آن علامت بگذارید تا بعداً به آن پاسخ دهید.

– همه‌ی سؤال‌ها را جواب ندهید. سؤال‌هایی که تصادفی پاسخ داده می‌شود شانس موفقیت فرد را کم‌تر می‌کند؛ چون هر پاسخ منفی، نمره‌ی منفی در پی دارد. تا جایی که امکان دارد از پاسخ‌های تصادفی پرهیز کنید. در نهایت پاسخ‌ها را مرور کنید اما سعی در عوض کردن پاسخ‌ها نداشته باشید.

– سؤال‌هایی که احساس می‌کنید اشتباه پاسخ داده‌اید، یک بار دیگر بررسی کنید. به عقب برگردید و دوباره با دقت بیش‌تری مطالب مربوط به آن را بخوانید تا اشکال برطرف شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.