چهار نکته‌ی اساسی برای مطالعه‌ی مفید

در این مقاله سعی داریم تا بطور اجمالی شما را با چهار عامل موثر برای داشتن یک مطالعه پربازده و کارآمد آشنا نماییم.

1- محيطي مناسب براي درس خواندن فراهم كنيد

هميشه فراهم كردن محيط مناسب براي درس خواندن را در اولويت قرار دهيد. به طور مثال اگر به سكوت احتياج داريد، تمام سعي‌تان را براي ايجاد يك مكان دور از سروصدا براي موفقيت در درس خواندن، به كار بگيريد.

index

2- ميزان خستگي مغزتان را در نظر داشته باشيد

كاملاً طبيعي است كه گاهي مغز انسان در اثر خستگي، مطالب را فراموش مي‌كند. به جاي عصباني شدن، سعي كنيد چنين حالتي را پيش‌بيني كنيد و با آن كنار بياييد. تصور كنيد كه مغز شما لايه‌هاي اطلاعات را به ترتيب روي هم مي‌چيند، با قرار گرفتن اطلاعات جديد در سطوح بالا، اطلاعات لايه‌هاي پايين‌تر كهنه شده و به‌آساني قابل دسترس نخواهند بود؛ بنابراين به فراخواني شما ديرتر جواب مي‌دهند. مرور كردن تنها روش جلوگيري از چنين پيشامدي است. با برنامه‌ريزي مناسب، درس خواندن را به عادت تبديل كنيد.

 

3- هدف داشته باشيد

يكي از دلايل اصلي كه باعث مي‌شود افراد به اهداف خود نرسند اين است كه معمولاً آن‌ها را دست‌نيافتني مي‌پندارند. در صورتي كه با برنامه‌ريزي و مديريت صحيح مي‌توان به اهداف خود دست يافت. كافي است سعي كنيد فرق بين اهداف كوتاه‌مدت و بلندمدت خود را دريابيد. اهداف بلندمدت را مانند يك رؤيا در ذهن بپرورانيد و نگه داريد؛ در عين حال فعاليت‌هاي روزانه‌ی زندگي را به اهداف كوتاه‌‌مدت اختصاص دهيد.

4- نااميدي دشمن يادگيري است

افرادي كه دائماً خود را به دليل كندي در يادگيري سرزنش مي‌كنند، حتي اگر پيشرفت مناسب و قوه‌ی يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي‌برند. در مقابل، افرادي كه به خود و سرعت يادگيري‌شان اطمينان دارند، حتي اگر هوش و استعداد كم‌تري نسبت به گروه قبل داشته باشند، نتيجه‌ی كارشان بهتر است؛ زيرا اين افراد انرژي خود را صرف نگراني و حساسيت‌هاي بي‌مورد نكرده، آهسته و پيوسته پيش مي‌روند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.