چهار نکته‌ی مهم و کلیدی برای داوطلبان کنکور

براي يك داوطلب كنكور داشتن مطالعه‌ی مفيد و مناسب اصلي‌ترين بخش فرایند مطالعاتی وی به شمار می آید؛ اما نکته مهمی که در اینجا بایستی به آن توجه داشت این است که يك مطالعه‌ی خوب زماني حاصل مي‌شود كه بستر آن نيز فراهم شود. عوامل زيادي هستند كه مي‌توانند بر روند مطالعه تأثير خوب و بد بگذارند.

يك داوطلب كنكوري بايد عوامل خوب و تأثيرگذار را به‌خوبي شناسايي كند و آن‌ها را ضميمه‌ی مطالعه‌ی خود قرار دهد و از عواملي كه او را از داشتن مطالعه‌ی مفيد و پربازده محروم مي‌‌سازد دوري كند. از بين اين عوامل چهار نكته است كه برخي از داوطلبان آزمون سراسری كم‌تر آن‌ها را مورد توجه قرار مي‌دهند:

1. وضعيت جسماني

از عوامل بسیار مهم تأثیرگذار بر نتیجه‌ی کنکور توجه به وضعیت سلامت جسمانی است. در صورتی که جسم انسان از سلامت کافی برخوردار نباشد تأثیر مستقیم روی عملکرد ذهنی و نتیجه‌ی آزمون فرد دارد. همان طور كه مي‌دانيم عقل سالم در بدن سالم است؛ بنابر‌این برای سلامت جسمانی لازم است در 24 ساعت روز خواب کافی داشته باشيم (6 الي 8 ساعت)، تغذیه‌ی مناسب داشته باشیم و ورزشي متناسب براي نشاط بدن داشته باشيم در حدي كه بدن را براي مطالعه و درس خواندن خسته نكند.

index

2. وضعیت روحی و روانی

از مسائل مهم در آمادگی برای کنکور توجه به مسائل روحی و روانی است. استرس، تمرکز در مطالعه و آزمون، خودباوری و عزت نفس، آرامش و اعتمادبه‌نفس و غیره از مسائل درونی و روحی داوطلبان هستند که اثر قابل توجهی در نتیجه‌گیری دارند. باید عواملي را كه باعث استرس داوطلب مي‌شوند شناسايي و كنترل كرد. این عوامل عبارت‌اند از: انتظارات نابه‌جا، حس رقابت محض، اطلاعات اشتباه، عدم عزت نفس، عدم خودباوري و بي‌برنامگي.

3. مشاوره

در صورتی که داوطلبان کنکور در جریان فعالیت‌های کنکوری خود از جلسات مشاوره استفاده کنند با بسیاری از مشکلات خود برخورد مناسب‌تری خواهند داشت و در تسهیل امور کمک قابل توجهی دریافت می‌کنند. یک مشاور با سواد و با تجربه( نه کسانی که با دادن لقب دکتر و بخصوص مهندس و به اصطلاح تعیین سطح علمی اقدام به کلاهبرداری از داوطلبان کنکوری می کنند) علاوه بر کمک به مقابله‌ی صحیح با مسائل روحی و روانی، می‌تواند در ارائه‌ی اطلاعات صحیح علمی و تجربی در رابطه با کنکور داوطلبان را تجهیز کند.

4. عدم اكتفا به کلاس‌های خصوصی

یکی از مشکلاتي كه گريبانگير داوطلبان کنکور مي‌شود، استفاده‌ی افراطی و نابه‌جا از کلاس‌های خصوصی و کنکوری است که باعث اشکالاتی در امور درسي داوطلبان می‌شود که شامل تداخل در برنامه، انفعال داوطلب، کنار گذاشتن کتاب، کاهش وقت و هزینه‌ی کم‌اثر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.