چه زمانی تست کار کنیم؟

سوالی که این روزها بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری رایج است این است که مناسب‌ترین زمان برای تست‌زنی چه زمانی است؟

تست‌زنی برای درس‌های اختصاصی و عمومی باید در زمان‌های جداگانه صورت گیرد. به این صورت که تست‌های درس‌های تخصصی مانند فیزیک، ریاضی، شیمی، زیست شناسی که اکثراً درس‌های محاسباتی هستند باید بلافاصله بعد از مرور مطالب اصلی صورت گیرد.

index

به این ترتیب که اگر در طول روز چند ساعت زمان برای هر درس تعیین کرده‌اید قسمتی را برای مطالعه و قسمتی را برای تست‌زنی و حل تمرینات تشریحی اختصاص داده شود؛ این کار مانع فرار مطالب از ذهن فرد می‌شود.

در مورد درس‌های عمومی که اکثراً درس‌های مفهومی و حفظیاتی هستند، تست‌زنی باید با فاصله زمانی بیشتری صورت گیرد؛ یعنی بین زمان‌های تست‌زنی و مطالعه حداقل 48 ساعت فاصله باشد. با این عمل مطالبی که خوانده شده بودند دوباره مرور می‌شوند و مطلب کاملاً در ذهن حفظ و به حافظه بلند مدت انتقال داده می شود.

تست‌زنی باید متناسب با درس در برنامه اجرا شود. این نکته نیز نباید فراموش شود که همه‌ی انواع تست‌ها مانند تست‌های طبقه‌‌بندی‌شده، تست های مفهومی و تست‌های کنکوری مورد استفاده قرار گیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.