چه موقع باید تست بزنیم؟

قبل از این‌که بدانیم چه زمان تست بزنیم اول باید بدانیم چند نوع تست داریم.به طور کلی در فرایند مطالعه با دو نوع تست مواجه هستیم :

نوع اول: تست آموزشی یا تست بدون در نظر گرفتن زمان

این نوع تست همان‌طور که از نامش پیداست برای آموزش و آشنا کردن داوطلب با نحوه‌ی سؤال از هر مبحث درسی است؛ بنابراین این‌گونه تست‌ها لازم است همراه با مطالعه‌ی هر مبحث کار شود؛ البته مهم‌تر از تست زدن، خواندن پاسخ تشریحی آن است. تعداد این تست‌ها می‌تواند بین ۳ تا ۱۰ تست از هر مبحث باشد. مهم نیست که تست را درست یا غلط جواب دهید؛ بلکه مهم مطالعه‌ی پاسخ تشریحی و دقت روی مباحثی است که با بی‌دقتی از آن‌ها رد شده‌اید. در آخر نکاتی را که در پاسخ تشریحی وجود دارد در کتاب، علامت زده و سپس در خلاصه‌‌های خود بنویسید.

index

تحلیل تست چیست؟

تست زدن به زبان ساده یعنی سنجش میزان یادگیری مطلب درسی. این عمل بدون تحلیل، فقط سنجش است و بس؛ اما آیا تنها فایده‌ی تست‌زنی سنجش است؟ مسلماً خیر. ما از تست زدن سه انتظار داریم: اول سنجش که به صورت خودکار انجام می‌شود؛ اما منفعت دیگری که باید کسب کنید یادگیری و مرور است که توسط خود شما با مراجعه به پاسخ تشریحی هر تست و مطالعه‌ی دقیق و عمیق آن انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود علاوه بر سنجش از نکته‌ی سؤال و علت رد گزینه‌های دیگر آگاه شوید و هم‌چنین بتوانید از راه‌حل‌های کوتاه‌تر (تستی) بهره ببرید و با مطالعه‌ای که می‌کنید مطالب درسی مرور نیز می‌شود.

در آخر تأکید می‌کنم تست‌زنی را با تحلیل همراه کنید.

نوع دوم: تست سنجشی یا تست زمان دار

تست سنجشی تستی است که باید به میزان درصد پاسخ درست و غلط اهمیت دهید. پیشنهاد ما ۱۵ الی ۲۰ تست برای سنجش است. دقت کنید که تست سنجشی حداقل ۲۴ ساعت بعد از مطالعه‌ی درس زده شود و حتماً تحلیل انجام دهید تا اشکالات شما رفع شود. اگر متوجه شدید در مبحثی نمی‌توانید تست بزنید لازم است دوباره آن مطلب را از منابع کمک‌درسی و کتاب، مطالعه کنید. برای درس‌های حفظی سعی کنید ۴۸ ساعت بعد از مطالعه، تست سنجشی بزنید و برای درس‌های تخصصی و محاسباتی ۲۴ ساعت بعد از مطالعه به تست زدن بپردازید. در تابستان تأکید زیادی بر تست‌زنی و درصدهای بالا نداریم بلکه تابستان فرصتی برای یادگیری و فهم عمیق مطالب درسی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.