چه موقع تست بزنیم؟

قبل از اين‌که بدانیم چه زمان تست بزنيم اول بايد بدانيم چند نوع تست داريم.به طور کلی در فرایند مطالعه با دو نوع تست مواجه هستیم :

نوع اول: تست آموزشي

اين نوع تست همان‌طور که از نامش پیداست براي آموزش و آشنا کردن داوطلب با نحوه‌ی سؤال از هر مبحث درسي است؛ بنابراین اين‌گونه تست‌ها لازم است همراه با مطالعه‌ی هر مبحث کار شود؛ البته مهم‌تر از تست زدن، خواندن پاسخ تشريحي آن است. تعداد اين تست‌ها مي‌تواند بين 3 تا 10 تست از هر مبحث باشد. مهم نيست که تست را درست يا غلط جواب دهید؛ بلکه مهم مطالعه‌ی پاسخ تشريحي و دقت روي مباحثي است که با بي‌دقتي از آن‌ها رد شده‌اید. در آخر نکاتي را که در پاسخ تشريحي وجود دارد در کتاب، علامت زده و سپس در خلاصه‌‌های خود بنويسيد.

index

تحلیل تست چیست؟

تست زدن به زبان ساده يعني سنجش ميزان يادگيري مطلب درسي. اين عمل بدون تحليل، فقط سنجش است و بس؛ اما آيا تنها فایده‌ی تست‌زني سنجش است؟ مسلماً خير. ما از تست زدن سه انتظار داريم: اول سنجش که به صورت خودکار انجام مي‌شود؛ اما منفعت ديگري که بايد کسب کنيد يادگيري و مرور است که توسط خود شما با مراجعه به پاسخ تشريحي هر تست و مطالعه‌ی دقيق و عميق آن انجام مي‌شود. اين کار باعث مي‌شود علاوه بر سنجش از نکته‌ی سؤال و علت رد گزينه‌هاي ديگر آگاه شويد و هم‌چنين بتوانيد از راه‌حل‌هاي کوتاه‌تر (تستي) بهره ببريد و با مطالعه‌اي که مي‌کنيد مطالب درسي مرور نيز مي‌شود.

در آخر تأکيد مي‌کنم تست‌زنی را با تحلیل همراه کنید.

نوع دوم: تست سنجشی

تست سنجشي تستي است که بايد به ميزان درصد پاسخ درست و غلط اهميت دهيد. پيشنهاد ما 15 الي 20 تست براي سنجش است. دقت کنيد که تست سنجشي حداقل 24 ساعت بعد از مطالعه‌ی درس زده شود و حتماً تحليل انجام دهيد تا اشکالات شما رفع شود. اگر متوجه شديد در مبحثي نمي‌توانيد تست بزنيد لازم است دوباره آن مطلب را از منابع کمک‌درسي و کتاب، مطالعه کنيد. براي درس‌های حفظي سعي کنيد 48 ساعت بعد از مطالعه، تست سنجشي بزنيد و براي درس‌های تخصصي و محاسباتي 24 ساعت بعد از مطالعه به تست زدن بپردازيد. در تابستان تأکيد زیادی بر تست‌زني و درصدهاي بالا نداريم بلکه تابستان فرصتي براي يادگيري و فهم عميق مطالب درسي است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.