چگونه از درس خواندن بهترین نتیجه را بگیریم؟(بخش اول)

شاید یکی از مشکلات شما دانش آموزان عزیز این است که زمان زیادی صرف درس خواندن می کنید ولی به نتیجه مطلوب نمی رسید.

دراین مقاله سعی کردیم با ذکر مواردی شما عزیزان را در مسیر دستیابی به کارایی و بازدهی بالا در هنگام مطالعه و درس خواندن یاری کنیم.

1- سعی کنید مطالب درسی را به واحدهای کوچک مطالعاتی تقسیم نمایید.

این روش ساده در بالا بردن سرعت یادگیری، حفظ کردن و مطالعه بسیار موثر است.

index

2- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاه تر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید.

از آنجا که مغز انسان به منظور "ساخت پروتئین" و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

3- با خیالی آسوده استراحت کنید.

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید: "باید امروز را هم درس می خواندم" و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همان طور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.