چگونه از دوران جمع بندی کنکور، بهترین استفاده ممکن را بکنیم؟(قسمت اول)

پس از  برگزاری آزمون سراسری، بار‌ها از داوطلبان شنیده می‌شود که «با وجود تلاش فراوان، من آن طور که باید و شاید، نتیجه‌ مطلوبی  نگرفتم یا با توجه به ساعات مطالعه‌ام، می‌توانستم خیلی بهتر از اینها عمل کنم و ….» اصل مهمی به نام جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین دلایل این نتیجه نگرفتن، کاملاً واضح است. با توجه به طولانی بودن بازۀ مطالعه برای کنکور و اینکه حجم مباحث، بسیار زیاد است، احتمال فراموشی این مباحث بیشتر خواهد بود و اختصاص ندادن فرصت زمانی کافی برای مرور مطالب و بروز فراموشی، باعث می‌شود که توان پاسخگویی شما تا حد زیادی در سر جلسه‌ آزمون سراسری کم شود؛ به همین دلیل، بهتر است که برای مطالعه دقیق‌تر، حتماً از روی یک برنامه اصولی و درست درس بخوانید. موفقیت در آزمون سراسری و کسب یک نتیجه مطلوب، نیازمند برنامه ریزی ویژه‌ای است که در هر مقطع از زمان باید با ویژگی‌های مطالعاتی و اهداف دوران مربوط باشد؛ در واقع، برخلاف تصور غلط بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، برنامه‌ریزی و مطالعه برای کنکور، در هر مقطعی از زمان متفاوت بوده و باید براساس ویژگی‌های همان مقطع تنظیم شود. آنچه که در این برنامه‌ریزی اهمیت دارد، توجه به مراحل مرور یک مطلب مطالعه شده برای انتقال آن از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت است؛ البته در این بین، برخی از داوطلبان، بدون اجرای روش‌های جمع‌بندی‌، مطالعه خود را تا روزهای پایانی ادامه می‌دهند که این روش به هیچ وجه مورد توصیه نیست.

باز هم اشاره می‌کنیم که موضوع جمع‌بندی برای یک داوطلب کنکوری از اهمیت بالایی برخوردار است وروش‌های صحیح اجرای آن، همواره مورد پرسش این عزیزان بوده است. با توجه به اینکه عموم داوطلبان کنکور، با هر برنامه‌ریزی‌ای که داشته‌اند، باید در فصل بهار مبادرت به جمع‌بندی کنند، این مقاله را به این مبحث اختصاص داده‌ایم.

 

ideas1

چگونه یک جمع‌بندی صحیح داشته باشیم؟

به طور کلی، چهار شیوه مطالعه و برنامه‌ریزی برای موفقیت در آزمون سراسری، به ذهن می‌رسد. شما داوطلبان گرامی در ابتدا باید درس‌های مربوط به کنکور را به دقت خوانده و خلاصه‌برداری کنید و در مرحله بعد، نوبت به جمع‌بندی مبحثی می‌رسد. بی‌تردید، مهم ترین دوران مطالعاتی در کنکور، دوره‌های جمع‌بندی مبحثی است. در این دوران شما باید به جمع‌بندی مبحثی به طور مشخص بپردازید و خیال خودتان را از آن مباحث راحت کنید. معمولاً داوطلبان کنکور، متناسب با ایام پایانی دوره، در فروردین، اردیبهشت و خرداد باید از این روش بهره ببرند. پس از جمع‌بندی مبحثی، نوبت به جمع‌بندی و مرور نهایی می‌رسد. این دوره، که آخرین فرصت شما برای آمادگی در کنکور است، شیوه مطالعه متفاوتی دارد که در زمان مناسب، توضیحات لازم در این زمینه به داوطلبان عزیز ارایه خواهد شد.

همان طور که در بالا اشاره شد، یکی از مهم‌ترین دلایل عدم نتیجه‌گیری مناسب بسیاری از داوطلبان از تلاش خود در مرحله آمادگی برایاآ کنکور، عدم اطلاع آنان از جمع‌بندی است. این دسته از داوطلبان، همان کسانی هستند که تا روزهای پایانی، بی‌وقفه و بدون توجه به شرایط زمانی و وضعیت خود، مطالب جدیدی خوانده و به این نکته نیز توجه ندارند که ممکن است بخش زیادی از این مطالب در جلسه برگزاری آزمون سراسری از یادشان برود؛ اما گروه دیگری از داوطلبان، از اهمیت جمع‌بندی در کنکور آگاهند، ولی شیوه نادرست و غیر اصولی را برای انجام این کار در پیش می‌گیرند. با توجه به اهمیت این دوره از آمادگی برای کنکور برای همه شما داوطلبان گرامی و سؤالات و ابهاماتی که ممکن است در خصوص جمع‌بندی و نحوه آن برایتان به وجود آید، در این نوشتار در پی آن هستیم که ببینیم برای جمع‌بندی دروس خوانده نشده چگونه برنامه‌ریزی کنیم.

      اولین نکته‌ای که باید به خاطر داشت، این است که در آغاز باید هدف جمع‌بندی روشن شود. هدف جمع‌بندی این است که انبوهِ اطلاعاتی که در دوران مطالعه در ذهن داوطلب قرار گرفته است، به نحو مناسبی سامان‌دهی شده و از این طریق، در هنگام برگزاری آزمون سراسری به راحتی قابل بازیابی باشد؛ بنابراین، در دوران جمع‌بندی، به دنبال یاد‌گیری مطالب جدید نباشید، بلکه سعی کنید آنچه را که تاکنون آموخته‌اید، به نحو مطلوبی در ذهن خود سامان‌دهی نمایید. اگر استثنایاً به دلیل کمبود وقت یا به دلایل دیگر، موفق به اتمام بخش مهم یا قابل توجهی از مطالب نشدید، بهتر است که باز هم به برنامه‌ریزی برای جمع‌بندی اولویت دهید و در کنار آن، در ساعاتی که به جمع‌بندی اختصاص ندارد، مطالب باقی‌مانده را مطالعه نمایید. توجه داشته باشید که یادگیری ۶۰ درصد مطالب با عمق ۹۰ یا ۱۰۰ درصد، بهتر از یادگیری ۱۰۰ درصد مطالب با عمق ۶۰ درصد است.

نکته بعدی، روش جمع‌بندی است. در این باره ممکن است سؤالاتی برای داوطلب مطرح باشد؛ مثلاً آیا مطالعه‌ دوباره‌ منابع برای این منظور، مناسب است؟ آیا می‌توان صرفاً به مطالعه‌ خلاصه‌ مطالب و نکات اساسی پرداخت؟ استفاده از تست، تا چه میزان از ضرورت و اهمیت برخوردار است؟ در پاسخ به سؤالات مذکور باید گفت: داوطلبان در جمع‌بندی به دو گروه تقسیم می‌شوند: آنان که از روش درست و اصولی با یک برنامه خوب برای انجام این کار استفاده می‌کنند، و گروهی که از روش غلطی برای جمع‌بندی استفاده کرده و نتیجه خوبی نیز نمی‌گیرند. قبل از اشاره به جمع‌بندی صحیح، لازم است که به جمع‌بندی اشتباه اشاره کنیم: اصل مهمی به نام جمع‌بندی

در این روش، داوطلب، تمامی درس­های خود را از روی مطالب خلاصه‌نویسی شده یا جزوه‌هایخود، طبق یک برنامه جامع مطالعه می­کند و تا روز برگزاری آزمون سراسری، این­کار را چندین بار انجام دهد؛ اماداوطلبانی که از این روش استفاده کرده‌اند، بر این باورند که اگر باز هم وقت داشتند، باز هم مرور می­کردند؛ چرا که هیچ‌گاه احساس نکرده‌اند که تسلط کافی روی مطالب داشته‌اند. در این روش، دو اشکال عمده وجود دارد: اول اینکه شما مطالب غیرضرور را نیز مطالعه خواهید کرد، و دوم اینکه هیچ گاه احساس تسلط بر مباحث نمی­کنید و درحقیقت، دوست دارید که دوباره آن مباحث را مرور کنید؛ بنابراین، شما، در مقایسه با وقتی که به مطالعه دروس و منابع آزمون سراسری اختصاص می‌دهید، نتیجه کافی نمی‌گیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.