چگونه انگیزه خود را برای کنکور افزایش دهیم؟

این روزها  بحث "انگیزه" تبدیل شده به یک کلمه کلیشه ای برای بچه های کنکوری، اما این انگیزه ای که همه میگن برای درس خوندن و کنکور ندارند چیه؟

اول از همه اینو بدونین که انگیزه با جوگیر شدن فرق داره! شاید شما هم از دسته بچه هایی باشید که به دنبال کلیپ هایی هستید و یا عکس هایی و نوشته ها و حرف هایی که به اصطلاح انگیزه بگیرید ولی انگیزتون فقط دو روز پا برجاست! چرا؟ چون اون انگیزه نیست جوه جو! اما پس چه جوری انگیزه کسب کنیم برای کنکور؟

 

انگیزه چیه؟ 

انگیزه شاید معانی مختلفی داشته باشه ولی توی کنکور و به طور کلی درس خوندن اینه که به قول خودمون دست و دلتون بره که درس بخونید و با علاقه بخونید. یه کنکوری با انگیزه کسیه که از خوندن لذت میبره و نهایت تلاش خودش رو میکنه تا به بهترین شکل به نتیجه برسه. ساعت ها میخونه و ازین لذت میبره. اما این آقا یا خانوم درس خون چه طوری به این مرحله رسیده؟

هدف مشخص

مهمترین اصل داشتن انگیزه و به دست اوردن اون داشتن یه هدف مشخصه یعنی شما بدونید که برای چی درس میخونید و چه فایده ای داره درس خوندنتون مثلا به خودتون میگید که میخوام پزشکی دانشگاه تهران یا دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی بیارم یا مثلا مهندسی برق یا کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف دوست دارم بیارم یا دوست دارم دانشجوی حقوق دانشگاه تهران بشم یا مثلا ممکنه بگین میخوام پولدار بشم یا حتی میخوام مشهور بشم. تعداد خیلی کمیتونم ممکنه بگین میخوام به مردم خدمت کنم! به هر حال هر هدفی که باشه در مرحله ی اول باید مشخص باشه یعنی ابعادش و مختصاتش کامل معلوم و معین باشه نه این که مثلا به خودتون بگید که من میخوام موفق بشم خب معلومه همه میخوان موفق بشن!

gg

جدی بودن هدف

علاوه بر این که هدفتون باید مشخص باشه همچنین باید هدفتون جدی باشه یعنی همین طور نگین که من میخوام فلان دانشگاه قبول بشم نه باید حتما جدیت کافی داشته باشین یعنی باید دو دو تا چارتا بکنین بگین به خودتون آیا حاضرین برای این هدف بجنگین؟ از جوونیتون (یک سالش زیاد نیست بابا) بزنین؟ بذارین ساده تر بگیم زندگی یه مزرعه است هر چی بگاریم همونو درو میکنیم شما هر چقدر درس بخونین همونقدر موفق میشین توی کنکور. 

بذارین یه استعاره ی دیگه هم داشته باشیم! زندگی مثل یک بازاره توی بازار اگه شما بهای چیزی رو پرداخت نکنید چیزی نمیتونید بدست بیارید. برای موفقیت شدن در  کنکور سراسری شما باید یک سال از عمرتون رو فاکتور بگیرید ولی چیزی که در ازاش میخرین خیلی بیشتر می ارزه! یکی از کارایی که ما همیشه به بچه ها میگیم انجام بدن اینه که اسم رشته و دانشگاهی که دوست دارن توش قبول بشن رو بزنن روی دیوار اتاقشون تا با دیدنش به یاد هدفشون بیفتن و با انرژی هر چه تمام تر بخونن. یکی از بچه ها پیرو همین امر رفت و عکس سردر دانشگاه تهران رو بزرگ روی دیوارش توی یک پوستر با کیفیت بالا گذاشت و خدا رو شکر هم ، انشاالله همون دانشگاه تهران قبول میشه با رتبه ای که بدست اورده.

هدف هاتون رو حتما به هدف های بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم کنین مثلا بلند مدتتون همون قبولی در دانشگاه خوب و کوتاه مدت برای مثال درصد و تراز بالا در آزمون های آزمایشی ای که قراره توش شرکت کنین باشه. برای هدف های کوتاه مدت باید برنامه ی کوتاه مدت و برای هدف های بلند مدت برنامه های بلند مدت داشته باشید.

برنامه ریزی درست

وقتی که آدم برنامه نداشته باشه به هیچ کاریش نمیرسه نه به درسش میرسه نه به تفریحیش! یادتون باشه هنگام مطالعه و درس فقط درس و هنگام تفریح فقط تفریح! علاوه بر تنظیم زمان بین مطالعه و تفریح شما باید برنامه ی مطالعه هم داشته باشید که درس ها رو به خوبی پیش ببرین. برنامه ریزی صحیح و اصولی نکات حرفه ای و ریزی داره که در مقالات آینده بهش میپردازیم حتما! 

خود داشتن برنامه باعث میشه شما انگیزه داشته باشین وقتی که همین طوری رو هوا و بدون برنامه بخواید درس بخونید قطعا نمیتونید به خوبی و اندازه کافی بخونید ولی اگر برنامه ریزی کنید جدول بکشید ساعت ها رو جمع بزنید خود به خود دلتون میخواد که اون ساعت های مطالعه را افزایش بدید

توکل به خدا

توکل به خدا و اعتقاد به عادلانه بودن نظام هستی. شبیه دین و زندگی شد؟ خوب حقیقت همینه! شما وقتی به خدا اعتماد کنید و بدونید که زحمتتون به باد نمیره خب بیشتر تلاش میکنید دیگه! 

حالا یه مساله ای هست بعضی از بچه ها میگن آقا توی کنکور بی عدالتی هست نمیدونم من منطقه فلانم . دبیرای دبیرستان ما خوب نبودند ، فلان شرایطو من ندارم ولی فلانی داره، تو امتحان نهایی حوزه ما سخت گرفتند ، حوزه های دیگه آسون . این ها چیزاییه که تقریبا از دست شما خارجه یعنی شما نمیتونید تغییر بدید پس بهتره حتی بهش فکر نکنید و ذهنتون رو ازین افکار منفی و بازدارنده پر کنید این ها فقط بهانه هایی هستند برای کمتر خواندن! و در آخر هم راستش کنکور شاید بی عدالتی داشته باشه ولی تقریبا هر کسی با هر شرایطی میتونه (و تونسته) رشته های خوب از دانشگاه های خوب قبول بشه.اگه شک دارید یه نگاهی به رتبه های برتر کنکور بندازین تا ببینین چندتاشون از مناطق محروم کشور بودن.

کسب انرژی

انرژی هم جسمیه هم روحی شما باید هر دوشو داشته باشید باید غذاهای خوب و مقوی بخورید و ورزش هم حتما در برنامتون باشه تا شاداب و سرزنده بمونید. هیجان رو از زندگیتون حذف نکنید درسته که باید کم بشه و بیشتر تمرکز روی درس باشه ولی خب تا حدی هم اون رو داشته باشید و کلا کنارش نذارید که ضربه نخورید از لحاظ روحی. اگه انرژی جسمیتون کم باشه حتما به پزشک مراجعه کنید و ویتامین مصرف کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.