چگونه بابرنامه باشم؟ (2)

2- حواس‌پرتی یا عدم تمرکز:

یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث ایجاد اتلاف وقت برای داوطلبان کنکور می‌شود نداشتن تمرکز کافی حین مطالعه است. در این‌جا چند راهکار به شما پیشنهاد می‌کنیم:

الف- استفاده از تلقین: وقتی متوجه شدید که حواستان پرت شده است به خود بگویید: «این‌جا باش، حواست به درس باشد و…» نگویید: «به این موضوع فکر نکن!» چون خود این موضوع باعث می‌شود بیش‌تر حواستان پرت شود.

ب- موضوعی را که باعث حواس‌پرتی شما شده است در گوشه‌ای یادداشت کنید و بگویید بعداً راجع به این موضوع فکر می‌کنید. روزی نیم‌‌ساعت از وقت خود را صرف فکر کردن به موضوعات یادداشت‌شده کنید. مثلاً حین مسواک زدن یا غذا خوردن یا قبل از خواب و… .

143

ج- قبل از درس خواندن نیت کنید. مثلاً به خود بگویید قرار است چه صفحاتی از چه کتابهایی را در چه زمان‌هایی از روز بخوانید. این کار باعث می‌شود تمرکز خوبی داشته باشید و کم‌تر حواستان پرت شود.

د- بازه‌های زمانی مطالعه‌ی خود را کوتاه‌تر کنید. مثلاً به جای 3 ساعت مطالعه به صورت پشت سر هم که باعث خستگی و اتلاف وقت می‌شود آن را به دو تا یک ساعت و نیم تبدیل کرده و بین آن‌ها یک ربع استراحت کنید.

و- قبل از این‌که استراحت کنید زمان شروع دوباره و درسی را که قرار است بخوانید تعیین کنید.

ه- وقتی حواستان پرت می‌شود و نمی‌توانید حواستان را جمع کنید بهتر است در آن زمان درسی که علاقه‌ی بیش‌تری دارید مطالعه کنید.

ی- سخت‌ترین درس را در زمانی که بیش‌ترین بازده‌ را دارید مطالعه کنید.

ت- محل مطالعه‌ی نامناسب باعث حواس‌پرتی می‌شود.

ل- تعدادی از داوطلبان وقتی با دوست خود مطالعه می‌کنند به دلیل حس رقابتی که پیدا می‌کنند، کم‌تر دچار حواس‌پرتی می‌شوند.

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.