چگونه بابرنامه باشم؟ (4)

5-      خواب

تعدادی از داوطلبان کنکور علت اتلاف وقت خود را خواب زیاد می‌دانند. بهترین زمان برای خواب شب ساعت 23:30 الی 6:30 صبح و بعداظهر حداکثر 45 دقیقه است. اگر بیش‌تر از این مقدار شود شما را خسته می‌کند.

خواب خود را تنظیم کنید و سعی کنید ساعت مطالعه‌ی خود را در زمان‌های مفید افزایش دهید. پرنیان یکی از دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل سه سال گذشته‌ام بود. او تا ساعت 4 صبح بیدار بود و مطالعه می‌کرد و ساعت 10 صبح از خواب بیدار می‌شد و در شبانه‌روز 3 الی 5 ساعت مطالعه می‌کرد.

leep

طی گفت‌وگوهای پی در پی با او در طول یک ماه خواب او را تنظیم کردیم و ساعت مطالعه‌ی او به 8 الی 10 ساعت مفید تبدیل شد. پرنیان هم‌اکنون دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه بین‌الملل شهیدبهشتی است.

6-      تلویزیون یا رایانه

حداکثر میزان تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه در طول هفته 3.30 است. سعی کنید این تعادل را نگه دارید. تعدادی از دانش‌آموزان به قدری در مصرف این دو افراط می‌کنند که مجموع ساعت استفاده از این دو از مجموع ساعت مطالعه‌ی آن‌هاخیلی بیش‌تر است. سعی کنید وقت خود را بیهوده هدر ندهید. یکی از بهترین کارها هدف‌گذاری برای کاهش ساعت تماشای تلویزیون و اینترنت است.

البته استفاده از رايانه و اينترنت اگر در راستاي مسائل آموزشي شما مثلاً استفاده از سايت های حاوی مطالب کنکوری و آموزشی باشد و با برنامه به سراغ آن برويد مشكلي نخواهد داشت. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.