چگونه بابرنامه باشم؟ (5)

یکی از نکات اصلی در اتلاف وقت این است که زمان‌های اتلاف وقت خود را به طور کامل بشناسید؛ یعنی دقیقاً بدانید هر روز در چه زمانی اتلاف وقت دارید و در آن زمان به چه کاری می‌پردازید.یکی از بهترین راهکارها این است که بررسی کنید که در روز چند ساعت می‌توانید مطالعه کنید. البته در این کار اغراق نکنید!

مثلاً شاید می‌توانید در روز شنبه با وجود مدرسه و استراحت‌ها و صرف ناهار و شام 5 ساعت مطالعه‌ی مفید داشته باشید و در روزهای تعطیل حدقل 8 ساعت مطالعه کنید.

وقتی برنامه‌ی درسی آن روز را اجرا کردید ببینید از آن زمانی که نوشته‌اید چه‌قدر فاصله دارید و آن زمان‌هایی که در آن روز کم‌کاری کرده‌اید و اتلاف وقت داشته‌اید صرف چه کار یا چه فعالیتی کرده‌اید.این کار را برای هر روز انجام دهید و دلیل اتلاف وقت خود را پیدا کنید.

می‌توانید برای کاهش اتلاف وقت‌های خود به چند صورت هدف‌گذاری کنید:

plan1

–      در پایان هر روزی که اتلاف وقت داشتید سعی کنید برای فردا یکی از دلایل اتلاف وقت خود را کاهش دهید.

–      اگر اتلاف وقت‌های شما در هر روز متفاوت با روزهای دیگر و مخصوص به آن روز است می‌‌توانید برای هفته‌ی بعد خود هر روز را با روز مورد نظر در هفته‌ی گذشته به دقت مقایسه کنید و برای کاهش اتلاف وقت هدف‌گذاری کنید.

–      مورد دیگر اتلاف وقت‌هایی است که در طی رفت و آمدهای مدرسه، کلاس و… دارید. همیشه خلاصه‌ای از درسی که نیاز به مرور زیاد دارد به همراه داشته باشید یا از فلش‌کارت استفاده کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.