چگونه با زيست‌شناسي کنار بياييم؟(روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور-بخش دوم)

در بخش اول از این سلسله از مقالات به بیان اهمیت و اولین مرحله از فرایند سه مرحله ای مطالعه زیست شناسی یعنی مطالعه اولیه پرداختیم.در این بخش به بیان جزییات این مرحله می پردازیم.
 
پيشنهاد ما اين است که مطالعه زيست‌شناسي را در برنامه درسي روزانه خود بگنجانيد. البته اين موضوع به ميزان اطلاعات و آمادگي شما در اين درس بستگي دارد. به هر حال سعي کنيد که در هر دفعه مطالعه اين درس، حتماً موارد زير را رعايت کنيد:
 
1- در هر روز، حتماً بخشي از زمان مطالعه را به زيست‌شناسي اختصاص بدهيد ( حداقل دو ساعت)؛
 
2- هر ساعت از مطالعه‌ زيست‌شناسي را تنها به يک عنوان اختصاص بدهيد؛
 
3- هر ساعت از مطالعه‌ مختص يک عنوان را به چند بخش تقسيم کنيد: قسمت اول را به مرور مطالب ساعت مطالعه‌ قبل اختصاص دهيد. در قسمت دوم، مطالب مربوط به عنوان همين ساعت مطالعه را بخوانيد. چند دقيقه استراحت کنيد، و در قسمت آخر، تست‌هاي مربوط به همين بخش را پاسخ دهيد.
 
در هنگام مطالعه اين درس، حتماً به نکات زير توجه داشته باشيد:
 
333

 
1-    زيست‌شناسي، درس حفظ کردني نيست، بلکه درسي کاملاً مفهومي است که استفاده از ابزار هوش در پاسخگويي به سؤالات و درک مفاهيم آن، اهميت فوق العاده‌اي دارد. استفاده از ابزار هوش بخصوص براي دانش‌آموز در حل تست هاي اين درس، کارآيي بسيار بالايي دارد. تسلّط کامل بر مطالب اين درس، نيازمند آموزش خوب، تکرار مداوم و تست زدن فراوان است تا بتواند شخص را با چالش‌هايي که طراح سؤال براي او گذاشته است آشنا کند و از آن بخوبي عبور دهد.
 
2-    مي‌دانيد که در زيست‌شناسي، قوانين ثابت و قاطعي، مثل درس رياضي وجود ندارد؛ اما موارد استثنايي فراوان هستند؛ پس کلماتي مثل «برخي»، «بعضي»، «بسياري»، «اغلب»، «گاهي» و … را در کتاب‌هاي درسي مشخص کنيد و مفاهيم برآمده از آنها را به خاطر بسپاريد.
 
3-    تصاوير در زيست‌شناسي، به فهم بهتر مطالب درسي کمک زيادي مي‌کنند و هر ساله به طور مستقيم، از خودِ تصوير يا به طور غير مستقيم از مفاهيم آنها، سؤال طرح مي‌شود؛ پس زير‌نويس آنها و نامگذاري بخش‌هاي مختلف شکل‌ها را به دقت مطالعه کنيد.
 
4-    به همان اندازه که مطالب مطرح شده در بخش‌هاي "بيشتر بدانيد" ارزشي در طرح سؤال ندارند، مطالعه و درک مفاهيم بخش‌هاي "فعاليت" و " آزمون" در کتب درسي، خيلي مهم هستند و در چند سال گذشته، سؤالاتي از آ‌نها مطرح شده است.
 
5-    اسامي جانداران مختلف (مثل گياهان، جانوران، قارچ‌ها، آغازيان و باکتري‌ها) را ياد بگيريد و خصوصيات ويژه‌ آنها را در کنارشان يادداشت کنيد. در اين موارد بايد کمي زحمت بکشيد و از کتاب‌هاي سه سال  زيست‌شناسي، تمام مطالبي را که در مورد آن جاندار نوشته شده است، پيدا کنيد.
 
6-     نام دانشمندان مختلف و نتيجه‌ پژوهش‌هاي آنها را ياد بگيريد. همچنين موارد کشف شده از سوي آنها يا جاندار مورد مطالعه‌ آنها را به درستي ياد بگيريد.
 
7-    برخي از مفاهيم و مطالب در زيست‌شناسي، به قدري اهميت دارند که طرح سؤال از آنها، همه ساله تکرار مي‌شود؛ پس در يادگيري مواردي مثل دودمانه‌ها، چرخه‌ زندگي قارچ‌ها، هورمون‌هاي گياهي، انواع مختلف حواس جانوران، آزمايش‌هاي دي هيبريدي يا مقايسه‌ ويژگي‌هاي پروکاريوت­ها با يوکاريوت­ها و نيز بازدانگان با نهاندانگان يا انواع بافت‌هاي گياهي و جانوري، چرخه‌ ضربان قلب و … دقت داشته باشيد.
 
8-     با توجه به گسترده بودن مسايل ژنتيک، مطالعه اين موضوع، نياز به دقت قابل توجهي در درک ابتدايي مسايل مطرح شده و مفاهيم آن دارد.
 
9-     فعاليت‌ها و آزمايش‌هاي کتاب مهم هستند؛ پس براحتي از آنها صرف نظر نکنيد؛ بلکه اين موضوعات را دقيقاً مطالعه کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.