چگونه با زيست‌شناسي کنار بياييم؟(روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور-بخش سوم)

در بخش اول و دوم از این سلسله از مقالات به بیان اهمیت و جزییات اولین مرحله از فرایند سه مرحله ای مطالعه زیست شناسی یعنی مطالعه اولیه پرداختیم.در این بخش به بیان مرحله دوم یعنی مرور می پردازیم.
 
ب- مرور
 
هر چقدر هم که شما درس زيست‌شناسي را با دقت خوانده باشيد، اين درس، درسي نيست که با يک بار خواندن بتوانيد در آن درصد بالايي را کسب کنيد؛ بنابراين، مرورهاي متوالي و مفهومي خواندن اين درس، بايد در اولويت برنامه‌ها قرار داده شود.
 
اگر مرور مجدد اين درس را در برنامه درسي خود منظور نکرده باشيد، نمي‌توانيد نتيجه خوبي در آزمون سراسري کسب کنيد؛ چون مطالب اين درس فرّار است و ممکن است که تا زمان برگزاري اين آزمون، بخش قابل ملاحظه اي از آن مطالب را فراموش کنيد.
 
index
 

 
مرور درس زيست‌شناسي، شامل چند مرحله است. همان‌گونه که در بالا اشاره شد، در برنامه هفتگي خود سعي کنيد براي اينکه مطالب قبلي در ذهنتان بهتر تثبيت شود، حتماً وقتي را به مرور کردن آنها اختصاص دهيد؛
 
علاوه بر اين، در هنگام مطالعه فصل هاي جديد، مطالب فصل قبل را نيز مرور نماييد تا آنها را فراموش نکنيد؛ به علاوه در پايان هر ماه، مروري از چند فصل نيز داشته باشيد. در خرداد ماه هم که زمان مرور کلي و تست زني است، حتماً زمان مناسبي را به مرور درس زيست‌شناسي اختصاص دهيد.
 
يکي از کارهايي که براي مرور کردن و تثبيت بهتر مطالب در ذهن، بسيار مؤثر است، استفاده از حاشيه نويسي در اين درس است. همچنين مي توانيد مطالب خوانده شده را خلاصه نويسي کنيد. در خلاصه نويسي براي مرور مي‌توانيد مطالب مهم را به‌صورت نکات جداگانه درون دفتر يا فيش‌هايي بنويسيد؛
 
اما بهترين و کارآمدترین روش براي خلاصه‌برداري در درس زیست شناسی، نوشتن مطالب مهم به‌صورت نمودارهاي درختي، شبکه‌اي، جدول‌ها، شکل و … است؛ يعني مطالبي را که ياد گرفته‌ايد، به شکلي که ذهنتان آن را خلق مي‌کند، بازنويسي کنيد.این کار سبب تثبیت کامل مطالب در ذهن و یادآوری آسانتر آنها خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.