چگونه با زيست‌شناسي کنار بياييم؟(روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور-بخش پایانی)

در سه بخش گذشته از این سلسله از مقالات به بیان اهمیت و جزییات اولین و دومین مرحله از فرایند سه مرحله ای مطالعه زیست شناسی یعنی مطالعه اولیه و مرور پرداختیم.در این بخش به بیان مرحله سوم یعنی تست زنی می پردازیم.
 
پ- تست زني
 
يکي ديگر از کارهاي مهمي که براي نتيجه‌گيري بهتر در درس زيست‌شناسي حتماً بايد انجام دهيد، تست‌زني است. تست زني هم مانند مرور، مراحل مختلفي دارد که بایستی با دقت و بطور منظم اجرا گردد. شما مي بايست پس از مطالعه هر درس و در پايان ساعات مطالعه روزانه، تست‌زني موضوعي کنيد تا خود و نحوه مطالعه‌تان را محک بزنيد. بعد از اين تست زني مي‌توانيد در پايان مرور هفتگي يا ماهانه نيز مبادرت به تست‌زني نماييد.
 
در خرداد و روزهاي مانده به آزمون سراسري نيز بايد تست زني سرعتي داشته باشيد. در هر کدام از اين تست‌زني‌ها هم حتماً بايد اشکالات خود را بخوبي و به صورت تشريحي بررسي کنيد. حتمآً بعد از بررسي سوالات، نکته‌هاي هر تست را در حاشيه درس مربوطه يا در دفتر نکته‌برداري خود يادداشت نماييد. حتماً در تست زدن به اين نکته توجه داشته باشيد که تست‌ها را با دقت تمام مطالعه کنيد؛ زيرا يکي از راهکارهاي موفقيت در تست‌زني اين درس، آن است که به نکات توجه زيادي داشته باشيد. اين موضوع آن قدر اهميت دارد که تک تک کلمه‌ها در اين درس مي‌توانند يک نکته تستي باشند.
 
index
 
کنار تست‌هاي نکته دار و مهم علامت بزنيد، تا اگر دوباره خواستيد آن کتاب يا سؤالات را مرور کنيد، وقت خود را روي تست‌هاي ساده و راحت تلف نکنيد و بيشتر روي تست‌هاي مهم و نکته‌دار کار کنيد. بعد از تست زدن، پاسخنامه تشريحي آن را حتماً مطالعه کنيد تا به اشکالات خود بخوبي پي ببريد. هنگام تست زدن، درصدتان را حساب کنيد و سعي کنيد که هر بار اين درصدها بهتر از بار قبل باشد.
 
در حل تست زيست‌شناسي، دقت روي درک و فهم متن سؤالات، اهميت بيشتري دارد. براي بهتر شدن مهارتتان در اين زمينه، تست طراحي کنيد. انجام اين کار، يک روش خيلي عالي است که در ابتداي کار شايد کمي مشکل به نظر برسد، ولي بتدريج به اين موضوع عادت مي‌کنيد. اين کار براي سريع و خوب زدن تست، خيلي مؤثر است؛ زيرا در طراحي تست، شما دنبال گزينه‌هاي غلط مي گرديد که اين موضوع باعث مي‌شود تا گزينه‌هاي غلط برايتان ملموس تر شود و در جلسه آزمون آنها را راحت‌تر تشخيص بدهيد. تست‌هايي که طراحي مي‌کنيد، ترجيحاً به صورت ترکيبي و خيلي مفهومي باشند تا همخواني بيشتري با تست‌هاي آزمون سراسري داشته باشند؛ مثلاً وقتي سؤالي را از يکي از فصل‌هاي سال دوم طرح مي‌کنيد، گزينه‌هايش را از فصل‌هاي ديگر سال دوم، سوم و پيش‌دانشگاهي هم بياوريد.

در اين درس براي تست‌زني، بررسي تست‌هاي آزمون‌هاي سراسري و دانشگاه آزاد سال‌هاي قبل، بسيار مهم است. بارها ديده شده است که سؤالات سالهاي قبلي با مجموعه‌اي از تغييرات جزيي در گزينهها يا صورت سؤال، به صورت پرسش جديدي در آزمون اخير، مطرح ميشوند. تقريباً نيمي از پرسش‌ها در اين درس در سال‌هاي قبل به نحوي (مثلاً به صورت پرسش‌هاي مشابه) آمده است که اين امر خود اهميت مرور و بررسي تست‌هاي سال‌هاي اخير آزمون‌هاي سراسري را در درس زيست‌شناسي نشان مي‌دهد؛ پس بهترين منبع براي آمادگي بيشتر در آزمونهاي سراسري، نمونه سؤالات آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي قبل است که بايد آنها را با دقت هرچه تمامتر حل و بررسي نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.